“Otoriter yönetim tarzı, ekonomik krizin bizatihi en önde gelen sebeplerindendir”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, alınan son kararlarla Türk ekonomisinin içe kapandığına işaret ederek, “Keyfi ve otoriter yönetim tarzı, ekonomik krizin bizatihi en önde gelen sebeplerindendir”dedi.

Yeneroğlu, Resmi Gazete’de yayımlanan Ek Cumhurbaşkanı Kararı ile 400’ün üzerinde ürün için 30 Eylül’e kadar geçici olarak ürün bazında değişen oranlarda yüzde 20’ye kadar, bu tarihten sonra ise 10 puana kadar daha düşük oranlarda ilave gümrük vergisi getirilmesi twitter üzerinden eleştirdi. Yeneroğlu, 1980 öncesini andıracak şekilde yükseltilen gümrük duvarları, finans alanındaki son kısıtlamalarla birlikte ele alınınca Türk ekonomisinin içe kapandığı şeklindeki kanaatler güçlendiğini, sermaye/kambiyo kontrollerine de başlanabileceği yolunda tedirginlikler oluştuğunu ifade etti.

Otoriter ve keyfî yönetim tarzı siyâsi ve iktisâdi öngörülebilirliği zayıflattığına işaret eden Yeneroğlu, “Öngörülebilirlik yoksa yatırım da üretim de artmaz, sadece hayat pahalılığı artar. Görüyoruz ki keyfi ve otoriter yönetim tarzı, ekonomik krizin bizatihi en önde gelen sebeplerindendir.”dedi.

Yeneroğlu, son yıllarda tekrar popülerleşen otoritarizm, ne yazık ki tüm siyasi akımlarda yaygın olduğuna dikkat çekerek, “Otoritarizmle, temel haklara yönelik her türlü dayatma ve baskıyla mücadelenin, ilkesel ve ‘mahalle ayırmadan’ yapılması gerektiğini idrak etmedikçe güçlü bir demokrasiye ulaşmamız mümkün değil”değerlendirmesinde bulundu.

28 ŞUBAT’TA SUSANLARIN BAHANESİ DE BENZERDİ

Yeneroğlu, Şehir Üniversitesi’nin kapanmasıyla ilgili olarak Prof. Dr. Ergün Yıldırım’ın “Şehir Üniversitesinin kapanmasına çok üzüldüm. Yöneticilerini zamanında uyardım. Kibirli tutumu bırakarak uzlaşmaya yönelmediler. Ana muhalefet liderini üniv. getirerek siyasileştiler. Bütün bunlara rağmen kaliteli öğrenci ve kadrosu ile bu üniversite devam etmeliydi”şekillindeki twitte paylaşımına tepki gösterdi.  Yeneroğlu, Yıldırımın’ın twit mesajını eleştirerek, “Her türlü ahlaksızlığı meşru gösterebilecek zamane ruhu… ‘Hukuk devletinde yaşamadığımızı artık anlayın ve bizim gibi oportünist yaşayın’ demenin Türkçesi. Adalet ve demokratik meşruiyet bu zihniyet için çok uzak diyarlara göç etmiş. 28 Şubat’a susanların bahanesi de benzerdi.”değerlendirmesine bulundu.

İLGİLİ HABER  Halk Bakkal Projesi hayata geçiriliyor

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir