Ölüm orucundaki avukat Ebru Timtik hayatını kaybetti

Adil yargılanma talebiyle başlattığı ölüm orucu eylemine devam eden tutuklu avukat Ebru Timtik, Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Önceki gün durumu fenalaşan Timtik için sanatçılar, gazeteciler, siyasiler ve aydınlar sosyal medyadan kampanya başlatmıştı.

ADLİ TIP ‘CEZAEVİNDE KALAMAZLAR’ DEMİŞTİ

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) davasında verilen 159 yıldan fazla cezanın, avukat Barkın Timtik’e verilen ceza hariç onanması yönünde görüş bildirmişti. ÇHD davasında 20 Mart 2019’daki duruşmada kararını açıklayan mahkeme, avukatlara 18 yıl 9 ay ile 3 yıl 1 ay 15 gün arasında hapis cezalarına hükmetmişti. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi de Ekim 2019’da itirazları reddederek dosyayı Yargıtay’a göndermişti. Adli Tıp Kurumu, ölüm orucundaki avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın cezaevinde kalmalarının uygun olmadığına dair rapor vermişti.

Adli Tıp Kurumu binasının önüne yakınları, avukatlar, milletvekilleri ve Ebru Timtik’in arkadaşlarından oluşan kalabalık, otopsi işleminin sonuçlanmasını ve cenazeyi almayı bekledi. Timtik’in ailesi, otopsi istememelerine rağmen cenazenin içeride bekletilmesine tepki gösterdi. Ailenin ve avukatların taleplerini iletmek ve işleyiş hakkında bilgi almak için içeri girmek isteyen CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve beraberindeki milletvekilleri uzun görüşmeler sonucu içeri alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir