Myanmar’da darbeciler Twitter ve Insatagram’ı da yasakladı

Myanmar’da yönetime el koyan ordu, ülkedeki tepkileri önlemek amacıyla Facebook’un ardından Twitter ve Instagram’ı da yasakladı. İletişim ve Teknoloji Bakanlığı, yasaklanmanın ‘istikrar uğruna’ alındığını açıkladı.

Myanmar’da 8 Kasım 2020’de gerçekleşen seçimlerde hile yapıldığı gerekçesiyle yönetime el koyan ordu, halkın muhalefetini bastırmak amacıyla tüm servis sağlayacılarına Facebook’a erişim engeli getirmişti.

Norveçli telekom şirketi Telenor, Cuma günü Myanmar’ın yeni askeri yöneticileri, cep telefonu operatörlerine ve internet servis sağlayıcılarına ülkede Twitter ve Instagram’a erişimi “bir sonraki duyuruya” kadar engelleme emri verdiğini açıkladı.

Askeri yönetim, Perşembe günü internet sağlayıcılarına, 54 milyonluk nüfusun yarısını kullanıcı olduğu Facebook’u 7 Şubat’a kadar engellemesi kararını vermişti. İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’ndan yasaklamaların ‘istikrar’ için yapıldığı açıkladı.

Facebook’un yasaklanmasından bu yana Myanmar’daki binlerce kişi, Pazartesi günü ordunun ele geçirmesine ve seçilmiş lider Aung San Suu Kyi’nin görevden alınmasına ve tutuklanmasına karşı olduklarını ifade etmek için Twitter ve Instagram’a akın etti.

Askeri yönetime karşı, Kasım ayındaki seçimin sonucuna saygı duyulması, barışçıl protestolar çağrıda bulunmak için Twitter ve Instagram’ı kullanıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir