Moody’s’den ‘Türkiye’ye: Döviz rezervlerinin yarısını tükettin

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’de dolar kurunun düşürülmesi için yıl başından bu yana Merkez Bankası’nın döviz rezervinin yarısını harcadığına dikkat çekti.

Korona virüs salgınının global ekonomik şartlara ve finansal piyasalara etkisinin gelişmekte olan piyasa ülkelerinin çoğu için kredi risklerini artırdığını, bunlar arasında Türkiye’nin de olduğunu belirten kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin cari dış zorluklarını kaynaklarını ve Türkiye Hükümeti’nin bunları azaltmak, hafifletmek için seçeneklerini gözden geçirdiklerini bildirdi.

‘TÜRKİYE, KUR KRİZLERİ İLE KARŞI KARŞIYA’ 

Moody’s, kredi notu ile ilgili bir değerlendirme açıklamazken, yayımladığı iki raporla Türkiye’yi değerlendirdi. Moody’s cuma günü yayınladığı ikinci raporda, Türkiye’nin 2008 yılından bu yana aralıklarla kur krizleri ile karşı karşıya kaldığını ve TCMB’nin kuru savunmak için bu yılından başından bu yana net döviz rezervlerinin neredeyse yarısını tükettiğine işaret etti.

‘HÜKÜMETİN NEGATİF PATİKADAN UZAKLAŞMA KABİLİYETİ ZAYIF’ 

“Koronavirus salgının sermaye çıkışlarını tetikleyerek ve turizm sektörü yoluyla kazanılan dövizi ortadan kaldırarak problemi şiddetlendirdi” değerlendirmesini yapan Moody’s, “Bu küçülen dış tamponlar hükümetin ekonomiyi daha negatif bir patikadan uzaklaştırma kabiliyetini zayıflattı” dedi.

Raporunda Türkiye’nin dış borçunun büyük bölümünün özel sektöre ait olması nedeniyle Türkiye Hükümeti’nin finansman risklerini sınırlı olduğunu belirten Moody’s, bununla birlikte Türk özel sektörünün krize güçlü bir ekonomik durumda girmediğine dikkat çekti.

‘EKONOMİ YAVAŞLAYACAK, İŞSİZLİK ARTACAK’ 

“Ekonomi geçen yıl sadece yüzde 1 büyüdü, hükümet politika cephanesinin çoğunu koronavirüs salgını öncesinde harcadı ve zayıflayan lira büyük ölçüde KOBİ’lerden olan kırılgan şirketleri gerecektir” değerlendirmesinde bulunan Moody’s, korona virüs etkisinin ötesindeki bu etkiler ekonomiyi yavaşlatacak ve işsizliği artıracak” yorumunu yaptı.

‘IMF’YE BAŞVURMAK BİR SEÇENEK’ 

Foreks’te yer alan habere göre, Türkiye Hükümeti’nin bu durumu çözmek için elinde seçenekler olduğunu savunan Moody’s, bu seçenekleri şöyle sıraladı:

1) Türk Lirası’nın değer kaybetmesine imkan vermek, bu ekonomiyi yavaşlatacak ve kamu borcunun benzer ülkeler seviyesine yükseltecektir.

2) Ekonomide kısa vadeli acı verecek, ancak büyük olasılıkla lira üzerinde baskıyı aldıracak bir ekonomik reform programı uygulamak,

3) Reformları desteklemesi için IMF’ye başvurmak, ancak bu siyasi olarak tatsız bir durum olacaktır,

4) İkili destek aramak, ancak Türkiye’nin büyüklüğü ve yapısal dengesizlikleri bunu zorlaştırıyor,

5) Döviz tutmayı daha da sınırlamak, ancak bu seçenek de yurt içi işletmeler için oldukça zarar verici olur ve büyük olasılıkla bir temerrüt durumu ortaya çıkarır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir