Koronavirus salgını sebebiyle ABD’de 38 milyon kişi işini, 100 bine yakın kişi ise hayatını kaybederken zenginlerin önemli bir kesimi virüse rağmen zenginleşmeye devam ediyor.

Bağımsız düşünce kuruluşu Vergi Adaletinden Yana Amerikalılar’ın (ATF) yayımladığı “İki krizin hikayesi: Milyarderler kazanırken salgının acısını çalışanlar hissediyor” başlıklı rapora göre, ülkede koronavirüs kısıtlamalarının başladığı 18 Mart ile 19 Mayıs arasında milyarderlerin toplam servetinde 434,5 milyar dolarlık artış yaşandı.

MİLYARDERLERİN SERVETLERİ İKİ AYDA YÜZDE 15 ARTTI 

haberturk.com sitesinde yer alan habere göre, böylece 600’ü aşkın ABD’li milyarderin toplam serveti 3 trilyon 382 milyon dolara ulaştı. Bu servetlerini sadece iki ayda coronaviruse rağmen yüzde 15 artırdıkları anlamına geliyor.

ATF’nin yayımladığı verilere göre, ülkenin en zengin beş ismi olarak sıralanan Jeff Bezos, Bill Gates, Mark Zuckerberg, Warren Buffett ve Larry Ellison’un toplam serveti bu dönemde 75,5 milyar dolar arttı.

EKONOMİK ADALETSİZLİĞİN PARLAYAN SEMBOLLERİ

Sadece Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ile Facebook’un kurucu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in toplam serveti iki ayda 60 milyar dolar yükseldi. Bu servet artışlarının önemli bir kısmı milyarderlerin elinde bulunan hisselerden geldi.

ATF, raporunda zenginlerin yıllarca vergi avantajları sayesinde servetlerine servet kattığına dikkat çekerek, “Bu durum İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan en büyük krizde de devam ediyor. Salgın sebebiyle son olarak getirilen vergi düzenlemesi sayesinde ülkedeki 43 bin milyoner ortalama 1,6 milyon dolar vergi indirimine hak kazanacak” değerlendirmesinde bulundu.

Raporda görüşlerine yer verilen ATF Direktörü Frank Clemente, “Salgın ABD’de artan gelir uçurumunun ölümcül sonuçlarını ortaya serdi. Milyarderler de bu ekonomik adaletsizliğin parlayan sembolleri” ifadelerini kullandı.