Müzikseverler ve kültür –sanat meraklıları için online erişime açılan ortam sayısı günden güne artıyor. Ansiklopedilerden belgesellere, film ve dizilerden tiyatro oyunlarına kadar pek çok kültür, sanat ve edebiyat içeriği sevenleriyle buluşuyor. Milli Kütüphane de çok kıymetli taş lak koleksiyonunu müzikseverlerin beğenisine sundu.

Taş plaklara https://tasplaklar.mkutup.gov.tr/Anasayfa/Hakkimizda adresinden ulaşmak mümkün.

MİLLİ KÜTÜPHANE TAŞ PLAK KOLEKSİYONU

Koleksiyon bulunan yaklaşık 5.000 taş plaktan en eskisi 1928 yılına ait İngilizce iki şarkı içeren bir taş plak. Diğer taş plaklar 1950’li ve 1960’lı yıllara ait. Türk sanat müziği, Türk halk müziği, klasik müzik, tango, vals gibi müzik türlerinden oluşan taş plak koleksiyonunda, Türkçe şarkıların yanı sıra Rusça, İngilizce, Fransızca şarkılar da mevcut.

ZEKİ MÜREN, SADETTİN KAYNAK, HAMİYET YÜCESES, BACH, BEETHOVEN…

Zeki Müren, Safiye Ayla, Sadettin Kaynak, Münir Nurettin Selçuk, Yesari Asım Arsoy, Selahattin Pınar, Müzeyyen Senar, Hamiyet Yüceses gibi Türk müziğinin ünlü sanatçı ve bestekârlarına ait taş plaklar var.

Bunun yanı sıra; Bach, Beethoven, Brahms, Chopin, Lizst, Mozart gibi dünyaca ünlü klasik müzik bestecilerinin eserleri ve Nate King Cole, Tony Martin gibi sanatçıların taş plakları da kütüphane koleksiyonunda yer alıyor.

DİJİTAL ORTAMA AKTARILARAK KORUMA ALTINA ALINDILAR

Genellikle satın alma yoluyla oluşturulan ve kendi alanında çok değerli bir koleksiyona sahip olan Milli Kütüphane, bu değerli kültür ve sanat mirasını gelecek nesillere aktarabilmek ve çok narin bir yapıya sahip olmalarından dolayı kırılmalarını, çatlamalarını, tahribata uğramalarını engellemek amacıyla koleksiyonun tamamını dijital ortama aktardı.

Bu sayede plaklar yerine dijital kopyalar hizmete sunularak taş plaklar koruma altına alındı. Koleksiyon zenginleştirme çalışmaları kapsamında arşive katılacak yeni plaklar da dijital ortama aktarılacak.