Microsoft Word’e ses dosyalarını metne dökme özelliği eklendi

Microsoft Word uygulamasının çevrimiçi sürümü, yeni güncellemeyle beraber ses dosyalarını otomatik olarak metne dönüştürebilme özelliğine kavuştu.

Uygulamaya eklenen ses transkripsiyon (çevriyazı) özelliğiyle artık daha önce kaydettiğiniz konuşmaları ya da süren bir konuşmayı gerçek zamanlı şekilde metne dönüştürebileceksiniz.

Sözlü metinlerin ses inceliklerinin ayrıntılı bir biçimde özel işaretlerle yazıya aktarılmasına transkripsiyon deniliyor. Uygulama yapay zeka sayesinde farklı konuşmacıları algılayabilme ve kullanıcıya zaman bilgisini içeren ses belgeleri sağlama yeteneklerine sahip.

Microsoft bu özellikle röprotaj yapan gazetecilerie, grup çalışmasını kaydetmek isteyen öğrenci ve araştırmacılara ayrıca resmi olmayan tartışmaları kaydetmek isteyen girişimcilere kolaylık sağlamayı hedefliyor. Yeni özellik sadece Microsoft 365 abonelerine sunuluyor ve henüz Microsoft Edge ya da Chrome tarayıcısıyla Microsoft Word uygulamasının çevrimiçi sürümüyle erişilebiliyor.

Ancak Microsoft transkripsiyon özelliğini 2020 sonu itibarıyla Word uygulamasının iOS ve Android sürümüne de getirmeyi planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir