MetroPoll Araştırma: Halkın yüzde 49,6’sı sosyal medya yasasını doğru bulmuyor

TBMM’de kabul edilerek yasalaşan sosyal medya düzenlemesi, sansür, içeriklerin kaldırılması, kullanıcı bilgilerinin paylaşılması gibi endişeleri de arttırdı. MetroPoll Araştırma’nın Temmuz ayı anketine göre halkın yüzde 49,6’sı cezai yaptırım içeren yasal düzenlemeyi doğru bulmuyor.

MetroPoll Araştırma’nın ‘Türkiye’nin Nabzı Temmuz 2020: Sosyal Medya Düzenlemesi Yasa Tasarısı’ anketinde, “Hükümet, Twitter, İnstagram, Facebook vb. sosyal medya uygulamalarının kısıtlanması, kapatılması ve içeriklerinin cezai yaptırıma uğratılmasını içeren bir yasa çıkarmak istemektedir. Siz böyle bir yasa çıkarılmasını nasıl karşılarsınız?” sorusu yöneltildi. Ankete katılanların yüzde 49,6’sı “Doğru bulmam” derken, yüzde 40,8’i ise “Doğru bulurum” cevabını verdi. Ankete katılanların yüzde 9,6’sı ise “Fikrim yok” dedi.

24 Haziran 2018 Milletvekili seçiminde oy verilen partiye göre dağılımında ise AKP’ye oy verenlerin yüzde 66,4’ü “Doğru bulurum” cevabı verdi. Yüzde 21,4’ü ise “Doğru bulmam” dedi.

CHP’ye oy verenlerin yüzde 79’u söz konusu yasayı doğru bulmadığını belirtirken, HDP’lilerde bu oran yüzde 65,7 oldu. İyi Parti’liler arasında ise doğru bulmayanların oranı yüzde 75,7 oldu.

Yasaya destek veren partilerden MHP’liler in yüzde 41,4’ü “Doğru bulmam” cevabını verdi. MHP’li olup yasayı doğru bulanların oranı ise yüzde 38,3’te kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir