Merkez Bankası eski başkenomisti Kara: Cari dengedeki bozulma altın ithalatından kaynaklanıyor

Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi, Merkez Bankası (TCMB) eski başekonomisti Profesör Dr. Hakan Kara, cari dengedeki bozulmanın önemli bir kısmının altın ithalatından kaynakladığını belirterek, “Bu yıl altın ithalatı 20 milyar doları geçecek “dedi.
Prof. Dr. Kara, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, para politikası ve cari denge arasındaki ilişkinin bu kadar güçlü olduğu bir dönem hatırlamadığına dikkat çekerek, “Bunun temel nedeni altın ithalatı. Yakın dönemde yaşanan hızlı para ve kredi genişlemesi altın talebini önemli ölçüde artırdı, bu da bir çeşit dolarizasyon olarak tanımlanabilir.”dedi.
Cari dengedeki bozulmanın önemli bir kısmı altın ithalatından kaynaklandığını vurgulayan Prof. Dr. Kara, “Bu yıl altın ithalatı 20 milyar doları geçecek . Altın hariç bakınca cari dengede epey bir düzeltme olduğunu görüyoruz. Ekim’de ithalatın ihracatı karşılama oranı altın hariç yüzde 100’ü geçebilir” değerlendirmesinde bulundu.
Kara, cari dengeyi bir an önce fazlaya çevirebilmek açısından altın ithalatını azaltmak  gerektiğine işaret ederek, “Bunun için de en doğrudan çözüm para politikasının makul bir reel getiri verecek şekilde sıkılaşması. Bu dönem literatüre para politikasının altın kanalı olarak geçebilir.”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir