“Merkez Bankası Başkanı kararname ile görevden alınması Anayasaya aykırı”

Eski Merkez Bankası Başkan Yardımcısı İbrahim Turhan, Merkez Bankası Başkanının Cumhurbaşkanlığı Kararname ile görevden alınmayacağını belirterek, “Merkez Bankası başkanını kararname ile görevden almak Anayasaya aykırıdır.”dedi.

Turhan, sosyal medya hesabından yatığı paylaşımda, Merkez Bankası başkanının görevden alınmasını yorumladı. “Hukuk bir kere ihlal edildiğinde sessiz kalınca başka ihlallerin önü açılır”diyen Turhan,  “Temmuz 2019’da TCMB’nin kurumsal kimliği ve bağımsızlığı darbe yediğinde bunu kabullenenler, bugün yaşanan utanca zemin hazırlamış oldu”dedi. Turhan, “Kanunda açıkça düzenlenen konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılamaz…. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kanunlarda farklı hükümler bulunması halinde, kanun hükümleri uygulanır.” hükmü yer aldığını hatırlattı.

‘MERKEZ BANKASI’NIN BAĞIMSIZLIĞI BİR ZORUNLULUKTUR’

Turhan, paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “TCMB Yasası 28’inci maddesi şöyle; ‘Başkan (Guvernör) ancak, 27 nci maddedeki yasakların gerçekleşmesi ve bu Kanunla kendisine verilen görevlerin devamlı surette ifasını imkansız kılacak durumların ortaya çıkması hallerinde, atanmasındaki usule göre görevinden af olunabilir.

Yasada “ancak… hallerinde görevinden af olunabilir” derken Merkez Bankası başkanını kararname ile görevden almak Anayasaya aykırıdır.

İşin hukuki yönü bir tarafa ekonomiyi ve kurumsal yönetişimi ilgilendiren boyutları da var. Nereden baksanız akıl alacak bir şey değil…

Merkez Bankası bağımsızlığı elitist bir fantezi ya da popülist siyasetin iddia ettiği gibi “küresel finans çetesi”nin bir komplosu değildir. İnsanlığın tarihsel deneyiminin defalarca kanıtladığı üzere paranın itibarını, yurt içi varlıkların değerini korumak için bir zorunluluktur

Enflasyon yoluyla vatandaşın cebindeki parayı tırtıklamak hırsızlıkla eşdeğerdir. Enflasyon kanunsuz vergidir. Bunun tek çözümü ise merkez bankasının bağımsızlığıdır.

Başkanı bu şekilde görevden almak, affedilmez günahlar arasında ilk sıralardandır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir