Merkez Bankası, bankaların tabi olduğu zorunlu karşılık oranlarını artırdı

Merkez Bankası, bankaların tabi olduğu zorunlu karşılık uygulamasında değişiklik yaptı. Yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Türk lirası zorunlu karşılık oranı, vadesiz, 1 ay ve 3 aya kadar vadeli hesaplar için yüzde 4’ten yüzde 6’ya çıkarıldı. Yabancı para zorunlu karşılık oranı, vadesiz, 1 yıla kadar vadeli hesaplarda yüzde 17’den yüzde 19’a çıkarıldı.

‘AKIL DIŞI POLİTİKA TERK EDİLDİ’

Eksi Merkez Bankası Başkan Yardımcısı İbrahim Turhan, bankaların TCMB’de tutmaları gereken zorunlu karşılıkları kredi teşvik aracı olarak kullanmaya yönelik anlamsız ve akıl dışı düzenleme iptal edildiğini belirtti.

Turhan, zorunlu karşılık oranlarının artırılmasını sağduyu ve rasyonelleşme yönünde bir adım olduğunu belirterek, “Darısı diğer anlamsızlıkların başına !”dedi.

‘FİNANSAL MÜHENDİSLİK DEHALARI NAPIYOR?’

Turhan, değerlendirmesine şöyle devam etti: “Patronlarının gözüne girebilmek, ‘aferin’ alabilmek için her türlü fantastik numarayı inovasyon diye yutturmaya çalışan finansal mühendislik dehaları (!) ne yapıyor acaba?

Koridorun sonu geldi. Swap cinliği bitti. Aktif rasyosu hatasından dönüldü. İşsizlikten canları sıkılmıştır.
Gazete görüntüsü altında yayımlanan yarı-resmî bültenlerdeki köşelerinden vaktiyle herkese parmak sallayan, ‘dibek dövücünün hık deyicisi’ misali borazanların da sesi-soluğu çıkmıyor ki durumlarından bir haber alalım…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir