“Menderes’in idamından hiç ders çıkarmadılar”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, idam talep edenlerin Menderes’in idamından hiç ders çıkarmadıklarını belirterek, “Bu toprakların hukuksuz yargısının eline verilen idam yetkisi, otoriter popülizmin faşizme evrilme adımı olarak tarihe geçecektir”dedi. 

Yeneroğlu, sosyal medya hesabı üzerinden MHP Lideri Bahçeli tarafından gündeme getirilen AKP’li yetkililer tarafından desteklenen idamın geri getirilmesi yönündeki açıklamaları eleştirdi.

Yeneroğlu’nun sosyal medya hesabından Adnan Menderes, Deniz Geçmiş ve Erdal Eren’in fotoğraflarının olduğu bir mesaj paylaşlı. Yeneroğlu’nun paylaşımları şöyle:

“İdam talep edenler Menderes’in idamından hiç ders çıkarmadıkları gibi anlaşılan idamın uygulandığı ülkelerin halinden de bihaberler. Bu toprakların hukuksuz yargısının eline verilen idam yetkisi, otoriter popülizmin faşizme evrilme adımı olarak tarihe geçecektir.

VERİLEN CEZALAR UYGULANMIYOR
Hukuksuz yargının olduğu ülkemizde idam cezası birçok masumun canına kıyılması anlamına gelecektir. Sorun cezaların caydırıcı olup olmaması değil, mevcut verilen cezaların uygulanmamasıdır. Daha 5 ay önce iktidar koalisyonu af yasasıyla adi suçlu binlerce kişiyi sokağa salmıştır.
ADİ SUÇLARLA MÜCADELE İDAMLA OLMAZ
Toplumun vicdanını yaralayan adi suçlarla mücadele sadece ceza ile olmayacağı gibi idamla hiç olmaz. Şiddete meyli olanları rehabilite, daha iyi eğitim, suçu önleyici tedbirler ve suçu doğuran faktörlerle mücadele varken idam talebi, bildik otoriter popülizmin halkı aldatmasıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir