Lüzumsuz projelere girip bu denizleri tehdik etmemek lazım”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Vira Bismillah” diyerek yeni avlanma sezonuna başlayan balıkçıları yalnız bırakmadı. Sabaha karşı 04.00’te Gürpınar Su Ürünleri Hali’nde esnafla bir araya gelen İmamoğlu, sezonun ilk mezadına katıldı. Denizlerimizi korumanın önemine dikkat çeken İmamoğlu, “Denizle, çocukla oynar gibi oynamamak lazım. Onun için lüzumsuz işlere, lüzumsuz projelere girip bu denizleri tehdit etmemek lazım” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 1 Eylül’de “Vira Bismillah” diyerek yeni avlanma sezonuna başlayan balıkçılarla, sabaha karşı 04.00’te Gürpınar Su Ürünleri Hali’nde bir araya geldi. İmamoğlu’na, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, İSYÖN A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Günaydın ve İstanbul Su Ürünleri Hali Komisyoncuları Derneği (İSKOMDER) Başkanı Mahmut Uçan eşlik etti. Hal girişinde balıkçıların alkışlarıyla karşılanan İmamoğlu, sezonun ilk mezadına katıldı. Başkan Uçan’ın yönettiği mezat, çift palamut üzerinden 55 TL ile başladı. Palamutun çiftine 56 TL veren İmamoğlu, artırıma başka katılan olmayınca mezatın kazananı oldu. 4 kasa balık alan İmamoğlu, “Sizin gibi gece çalışan itfaiye çalışanlarımız var. Gece nöbette olan itfaiyecilere yollayacağım bunu” diyerek, palamutların gideceği adresi açıkladı. imamoğlu

“DENİZLERİN BEREKETLİ OLMASI İÇİN TEMİZ OLMASI LAZIM”

İmamoğlu, ilk değerlendirmesini de balıkçıların arasında yaptı. “Allah, bol bereket versin” diyerek sözlerine başlayan İmamoğlu, şunları söyledi:

“Hani insanlar emeğini taştan çıkarır ya, işte bu da öyle bir şey. Gecesini gündüzüne katarak çalışan emekçiler var burada. Allah, gönüllerine göre versin. Ama şunu da biliyoruz: Bir yandan da herkes en ucuz şekliyle balığa ulaşsın. Bunun olması için, denizlerin bereketli olması lazım. Denizlerin bereketli olması için, denizlerin temiz olması lazım. Denizleri kirletmemiz lazım. Balıkçılarımızın avlanırken kurallara uyması lazım. Karadeniz, Boğaz ve Marmara, gerçekten dünyanın en bereketli, en lezzetli denizleri. Bu denizleri korumamız lazım. Bu denizlere zarar verecek hiçbir iş yapmamız lazım. Bu konuda hassasiyet diliyorum. Çünkü Allah’ın bir lütfu bu coğrafya. Bu duygularla bugün buradayız. Şu anda denizde avlananlar, burada satış yapanlar, yarın tezgahında balık satıp insanlara eriştirenler, bütün zincirin halkalarına başarılar diliyorum. Esnafımızın sıkıntıları var. Ekonomik koşullar zor. İnsanların alım gücü düşük. Bu hastalık süreci ciddi anlamda sıkıntı ortaya koymuştur. Esnafımızın desteklenmesi, teşvik edilmesi konusunda dönem dönem bizim de üzerimize düşen vazifeler var ama bizimki bir pansuman gibi. Esas olan bu konuda, esnafın desteklenmesine dönük başka tedbirlerin alınması, güçlendirilmesi. Bu süreci inşallah hep beraber atlatırız.”

“DENİZLE, ÇOCUKLA OYNAR GİBİ OYNAMAMAK LAZIM”

Denizlerimizi korumanın önemine tekrar dikkat çeken İmamoğlu, “Denizle, çocukla oynar gibi oynamamak lazım. Onun için lüzumsuz işlere, lüzumsuz projelere girip bu denizleri tehdit etmemek lazım. Hem Karadeniz’in hem Marmara Denizi’nin bu düzenini bozmamak adına da bu coğrafyanın, bu doğal verimliliğini, bereketini büyütmek adına da her türlü aksi bir sürecin takipçisiyiz. İnsanlarımızın bu denizleri kirletmemesi lazım; o konuda takipçiyiz. Yoksa, gerçekten bu deniz bize, o beklediğimiz bereketi vermez” şeklinde konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir