Lukaşenko Minsk’te gizlice yemin etti

“Avrupa’nın son diktatörü” olarak adlandırılan Aleksandr Lukaşenko, gizli bir tutulan bir törenle altıncı kez devlet başkanı olarak yemin etti.

Belarus’ta 9 Ağustos’ta hile karıştırıldığı iddia edilen seçimleri yüzde 80 oy oranıyla kazandığı açıklanan Aleksandr Lukaşenko’nun bu sabah başkent Minsk’te devlet başkanlığı yemini ettiği duyuruldu. Daha önce ne zaman yapılacağı açıklanmayan yemin töreninin görüntüleri devlete bağlı yayın kuruluşları tarafından yayınlandı. Seçim Komisyonu Başkanı Lidiya Cermoşin de yapılıncıya kadar gizli tutulan yemin töreninden haberi olmadığını söyledi.

Yemin töreninin gizli tutulmasını Alman haber ajansı dpa’ya değerlendiren Belaruslu siyaset bilimci Valeri Karbeleviç, 9 Ağustos’taki seçimlerin ardından düzenlenen kitlesel protesto gösterilerinden iktidarın ne kadar korktuğunu gösterdiğini dile getirdi.

Belarus

DAVETLİLERE BİLE HABER VERİLMEDİ

Rusya uzmanı Kerim Has ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Daha önce 5 kez göreve geldiğinde günler öncesinden duyurulup hazırlığının yapıldığı yemin törenini bu sefer Lukaşenko gizlice sessiz sedasız yaptı.

Belarus Anayasası’nın 10. Maddesi’ne göre yemin töreninin TV ve radyolardan canlı yayınlanması gerekiyordu ama olmadı. İlk, Telegram kanallarından duyuruldu. Minsk’in boş sokaklarından sessizce süzülen Lukaşenko’nun kortejine yönelik ‘halkın sevgisi’ ise ‘olağanüstüydü’ (!) Rus Büyükelçisi bile törene çağrılmazken, davetliler olayı gelince çözmüşler.”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir