Limon ihracatı izne bağlandı

Koronavirüs salgınıyla beraber tüketimi artan, ayrıca kolonya yapımında da kullanılan limonun ihracatı ön izne bağlandı.

Son zamanlarda fiyatı hızla artan, yer yer 15 TL’nin üzerine çıkan limonun yurt dışına satılması bakanlığın iznine bağlandı. Böylece kolonya yapımında kullanılan, C vitamini deposu limonun yurtta kalması ve fiyatların düşmesi bekleniyor.

Ticaret Bakanlığı, taze limon ihracatının Tarım ve Orman Bakanlığının ön iznine bağlandığını duyurdu. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Ticaret Bakanlığı tebliğine göre, söz konusu ürün ihracatına yönelik alınan önlem 31 Ağustos’a kadar geçerli olacak. Kurutulmuş limon tebliğin dışında bırakıldı.

Koronavirüs salgını sebebiyle Türkiye’de ihtiyaç duyulabileceği gerekçesiyle koruyucu maske, tulum, önlük, gözlük, cerrahi maske ve tıbbi eldiven ihracatı ön izne bağlanmıştı. İzni olmayanlar bu malları yurt dışına satamıyor. Öte yandan tıpta solunum desteği ve entübasyona yönelik olarak kullanılan bazı tıbbi cihaz ve sarf malzemelerinin ihracı Türkiye Tıbbi İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun ön iznine bağlanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir