“Kur niye artıyor diye soruyorlar; karşılıksız para basarsanız, paranın değeri düşer”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, son günlerde dolar kurunun yükselme sebebini “Kur niye artıyor diye soruyorlar. Karşılıksız para basarsanız, o paranın değeri düşer” sözleriyle açıkladı.

Babacan, Gazeteci Kemal Öztürk’ün YouTube kanalında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Babacan, hükümetin tedbir paketlerini devreye sokabilmek için Merkez Bankasını kullandığını belirterek, şunları şöyledi:  “Hazine’de para yoktu zaten. Kriz önce Merkez Bankası’nın yedek akçeleri bile Hazineye aktarıldı, sıfırlandı. Para nereden bulunuyor? Merkez Bankası para üretiyor. Bankalar ellerindeki teminat niteliğinde kağıtları veriyorlar ve onun karşılığında para alıyorlar. İşsizlik fonu ellindeki kağıtları veriyor ve Merkez Bankası’ndan para alıyor. Paraya ihtiyacı olanlar ellirindeki varlıkları Merkez Bankası’na vererek karşılığında para alıyorlar. Merkez Bankası bunu üretirken karşılığında döviz kaynağı yok. Bir dönem ülkenin döviz kaynağı 136 milyar dolara çıkmıştı. Bu rakam daha sonra 84 milyar dolara indi. Elimizde sadece 24 Nisan’ın rakamları var. Net rezerv 25 milyar. Net rezervin içinde de 31 milyar dolar swaplar. Swapları düşerseniz bir de Hazine’nin Merkez Bankası’ndaki mevduatını düşerseniz eksi. Merkez Bankası Türk lirası üretiyor. Türk lirası ürettiği zaman karşılığında bir döviz kaynağı olursa o zaman sorun. Elinden kaynak olmadan Türk lirası ürettiğin zaman Türk lirasının değerinin kaybolması mukadder. Şimdi kur niye artıyor diye soruyorlar. Niye artıyor? Niye artacak, karşılıksız para basarsanız o paranın değeri düşer.”

 

Koronavirüs salgını nedeniyle büyük bir ekonomik krizin yaşanacağını iddia eden Babacan “Koronavirüs krizinin sağlık kısmı bittiğinde çok ciddi bir ekonomik krizle yüzleşeceğiz. İşsizlik rakamlarının geleceği boyutu açıklamaya korkuyorum” ifadelerini kullandı.

Salgın nedeniyle dünyadaki birçok önemli ekonomistle görüştüğünü ifade eden Babacan, ‘Kısa sürede sorunlar çözülmez, uzun vadeli bir kriz beklentisi var. Türkiye de gerekli tedbirleri almazsa çok ciddi sıkıntılar yaşar” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir