Kripto Çiftlikbank vakası: Thodex’in sahibi 2 milyar dolarla kaçtı

Son 24 saattir internet sistemlerini kapatan yerli kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in yaklaşık 2 milyar dolarla (kripto varlık) dün akşam saat 18.00’de İstanbul Havalimanı’ndan Tayland’a kaçtığı iddia edildi. Thodex’i 391 bin kişinin aktif olarak kullandığı belirtildi.

Kripto para dünyası yeni bir dolandırıcılık skandalı ile sarsıldı. Son günlerde para transferlerinde aksaklıklar görülen kripto para platformu (borsası) Thodex’in internet sitesi kapatıldı. Yatırımcıların hesaplarına ulaşımı kesildi. Şirketin merkezinin kapısına çalan yatırımcılar binanın boşaltıldığını öğrenince ikinci defa yıkıldı.

Yaklaşık 391 bin kişinin Thodex’e para yatırdığı belirtiliyor. Mağdurların avukatlarından Oğuz Evren Kılıç, şahsi Twitter hesabında Thodex’in kurucusu olan Koinex isimli şirketin yönetim kurulu başkanı Farik Fatih Özer’in dün akşam Türkiye saati ile 18.00’de İstanbul Yeni Havalimanı’ndan yurt dışına çıkış yaptığını ve Tayland’a uçtuğunu tespit ettiklerini kaydetti.

Kılıç, “Bir kaç gündür para transferlerinde sorun yaşandığını Özer’in avukatı bize iletti. Son olarak site tamamen kapatıldı. Mağdurlar arasında panik başladı. Bulundukları illerde cumhuriyet savcılıklarına suç duyuruları yapıyorlar.” dedi.

2 MİLYAR DOLAR BUHARLAŞTI

Thodex borsasında 400 bin kişinin hesabının bulunduğunu ve bunlardan 391 bininin aktif hesap olduğunu aktaran Özer, “Borsada aylık 100 milyar lira, yani yaklaşık 12 milyar dolarlık işlem hacmi olduğunu öğrendik. Yaklaşık 2 milyar dolarlık bir paranın buharlaştığını hesaplıyoruz. Bu Cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık vak’ası.” diye konuştu.

2 MİLYON ADET DOGECOIN DAĞITACAĞINI VAAT ETTİ, KAYIPLARA KARIŞTI

Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer, Twitter ve Instagram hesaplarını kapattı. Thodex internet sitesinde ise yeni ortaklık sebebiyle devir işlemi yapılacağı gerekçesiyle kullanıcıların önce 6 saat, akabinde dört-beş gün siteyi kullanamayacağı iddia edildi.

Yerli kripto para borsası Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer kayıplara karıştı.

Kısa süre önce 2 milyon adet Dogecoin dağıtma kararı açıklayan şirketin bu dağıtımı gerçekleştireceği hafta aksaklıklar yaşanmaya başladı. Para yatırma, çekme ve transfer işlemlerinde sıkıntı söz konusu oldu.

Günlerce süren bu sıkıntı üzerine şirket 19 Nisan’da hem sitesinden hem de sosyal medya hesaplarından “Dogecoin Bakım Çalışması Hakkında Önemli Bilgilendirme” şeklinde bir açıklama yayınladı.

Açıklamada Doge işlemlerinde kısa süreli bir bakım çalışması gerçekleştirdikleri bilgisine yer verildi. Planlı bir bakım olduğu ve akşam 20.00’de başlayarak 6 saat süreceği bilgisi de paylaşıldı. Kullanıcılar sürenin dolduğu gece saat 02.00’den sonra da hesaplarına ulaşamadı.

MAĞDUR EDİLEN YATIRIMCILAR SOLUĞU SAVCILIKTA ALDI

Dün ise kullanıcılar boş bir sayfayla karşılaştı. Şirketten sabah saatlerinde yeni bir açıklama daha geldi. Bu açıklamada ise şu bilgiler paylaşıldı: “Dünya çapında bilinirliği olan banka ve fon şirketleri, uzun süredir şirketimize yatırım yapmak istemekte ve ortaklık teklifinde bulunmaktadır. Bu sürecin tamamlanabilmesi için işlemlerin durdurulup devir sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Süreç 4-5 gün sürecektir. İnternette yer alan olumsuz haberlerin gerçeği yansıtmadığı, şirketimizin faaliyetlerine daha güçlü olarak devam ettiği, kullanıcılarımızın varlıkları konusunda endişeye kapılacak herhangi bir durum olmadığını bilgilerinize sunarız.”

Şirkete ve yöneticilere ulaşamayan kullanıcılar soluğu Emniyet müdürlükleri ve savcılıklarda aldı. Thodex, aralarında manken ve oyuncuların da bulunduğu çok sayıda ünlüyü reklam yüzü olarak kullanmıştı.

Tanıtım için harcanan astronomik paralar karşısında bazı sosyal medya kullanıcıları “Daha büyük bir Çiftlikbank olayı patlak verecek gibi.” yorumunda bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir