“Koronavirüs konusunda halk doğru bilgilendirilmeli, yalancı çoban durumuna düşülmemeli”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Medeni Yılmaz, iktidarın koronavirüsü konusunda halkı doğru bilgilendirmesi gerektiğini, hangi gerekçe olursa olsun yalancı çobanlık yapmaması gerektiğini belirtti.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Sağlık Politikaları Başkanı Medeni Yılmaz, siyasi iktidarın en önemli görevinin halkı doğru bilgilendirmek olduğuna işaret ederek, “Siyasi iktidar hangi gerekçe ile olursa olsun, ‘yalancı çoban’ durumuna düşmemelidir. Gerçeklerin gizlenmesi, önce tehlikeli bir rahatlığı, sonrasında tedbirsizliği ve salgında artış riskini getiriyor” dedi. Koronavirüs salgını ile mücadelede kapsamlı koruma ve izolasyon tedbirlerinin kararlılıkla uygulanması durumunda ekonominin üzerinde olumsuz etkinin uzun dönemde çok daha az olacağını ortaya çıktığına dikkat çeken Yılmaz, özellikle 3 temel konuda siyasi iktidarı acil olarak harekete geçmeye çağırdı.

 

Yılmaz, koronavirüsün yayılmaması için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

“1- “Salgını önlemede, koruyucu sağlık hizmeti hastanede verilen hizmetten daha önceliklidir.”

  1. “İnsanların topluca bir arada bulunduğu mekanlarda denetim yetersizdir. Yayılmayı daha fazla artırmadan kontrolü sağlayacak tedbirlerin hızla alınması gereklidir. Kitlesel hareketler (toplantı, açılış, düğün, tören, seyircili spor gösterileri gibi) yasaklanmalıdır.
  2. Yapılacak denetimlerin hem eğitici olması hem de kurallara riayet edilmesi konusunda çok daha aktif yapılması önemlidir. Bu denetlemelerde Sağlık Bakanlığının İçişleri Bakanlığı ile ortak bir şekilde denetim ekiplerini artırarak çok daha aktif rol alması gereklidir.”
  3. “Koronavirüs testleri kamu-özel her hastanede ücretsiz yapılmalıdır.
  4. Test çalışmaları mutlaka yaygın bir şekilde yapılmalı özellikle temaslı gruba kesinlikle test yapılmalıdır. Bu salgında başarılı olan ülkelerin hemen hepsi yaygın test yapan ülkelerdir.
  5. Mobil test uygulaması hayata geçirilerek test sayısı hızlı bir şekilde artırılmalı ve hastanelere yığılım önlenmelidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir