KKTC’de Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı

Kuzey Kıbrıs Türk  Cumhuriyeti’nde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili ilk sonuçlar gelmeye başladı. Şu ana kadar açılan sandıklara KKTC’de Cumhurbaşkanlığı seçiminde Başbakan Ersin Tatar yüzde 33,9  ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yüzde 28 oy alarak ikinci tura kaldı. Muhalif CTP’nin adayı Tufan Erhülman yüzde 21,4 oy aldı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)  8. Cumhurbaşkanını seçmek sandığa gitti. 198 bin 867 seçmenin bulunduğu ülkede 4’ü partili, 7’si bağımsız 11 aday yarıştı. Önümüzdeki pazar günü Kıbrıslılar yeniden Ersin Tatar ve Mustafa Akıncı’dan birisini seçmek için sandığa gidecek.

Görevdeki Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın yanı sıra bağımsız aday olarak Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ve Demokrat Parti (DP) Lefkoşa Milletvekili Serdar Denktaş da yarışıyor. Diğer yandan Alpan Uz, Mustafa Ulaş, Ahmet Boran ve Arif Salih Kırdağ bağımsız aday olarak, Fuat Çiner ise Milliyetçi Demokrasi Partisi’nin adayı olarak yarışa katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir