Kızılay’a yeni cami için imar planı askıya çıktı, belediyeler saf dışı

Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çankaya ve Büyükşehir Belediyelerini es geçerek Maltepe Camii’ne bir sokak mesafede yeni cami için imar planı yaptı. Bakanlık, imar kararını Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine göre yaptı.

Belediyelerin yardım kampanyalarını ‘devlet içinde devlet olmaz’ diyerek engelleyen hükümet, aynı belediyelerin yetkisinde olan imar değişikliklerini de bakanlık eliyle yapıyor. Belediyeleri, belediye meclislerini ve meslek örgütlerini es geçen bakanlık Cumhurbaşkanlığı Kararnamesilerine dayanarak imar planı yapıyor. Son örnek Ankara’dan geldi.

Kızılay’a birkaç dakika mesafede, Maltepe Camii’nin bir sokak gerisinde yapılması bin caminin imar planını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptı. İmar planı kararını bir pano ile duyuran bakanlık askısında, “İlimiz, Çankaya İlçesi, Kızılay Mahallesinde bulunan 1173 ada 32 parsele ilişkin 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği 1 nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi hükümleri ve 3194 sayılı İmar Kanunun 9. Maddesi uyarınca Re’sen onaylanmıştır” denildi.

Söz konusu imar planı değişikliğini eleştiren İklim ve Enerji Uzmanı Önder Algedik, “Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesine rağmen Şehircilik bakanlığı CB kararnamesine dayanarak Kumrular’ın köşesine cami dikmek için plan değişikliği onaylanmış. Pardon? Şimdi bu paralel belediyecilik olmuyor mu? Belediye içinde belediye olur mu?” diyerek tepki gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir