Kavala iddianamesini yazdı, 7 gün sonra Adalet Bakan Yardımcısı oldu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz, Adalet Bakan Yardımcısı olarak atandı. Yılmaz, son olarak Libya’da hayatını kaybeden MİT mensubunu haber yapan gazeteciler ile iş insanı Osman Kavala davalarını açmıştı.

Resmi Gazete’de yer alan atama kararına göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Adalet Bakan Yardımcısı Cengiz Öner görevden alınarak yerine Hasan Yılmaz atandı.

HASAN YILMAZ KİMDİR?

Hasan Yılmaz, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Vekili olarak görev yapan bir savcıydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Bakan Yardımcısı olarak atanan Yılmaz, aynı zamanda Hakimler Savcılar Kurulu’nun (HSK) atamalara bakan 1. Daire üyesi olarak görev yapacak.

Kamuoyu Savcı Hasan Yılmaz’ın ismini Libya’da şehit olan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunun haberini yapan gazeteciler Murat Ağırel, Hülya Kılıç, Barış Pehlivan, Aydın Keser ve Ferhat Çelik’in yargılanarak hapse konulduğu davada duydu. 9 Eylül’de hakim karşısına çıkan sanıkların tümü serbest bırakılmıştı.

KAVALA İDDİANAMESİNİ YAZDI, 7 GÜN SONRA BAKAN YARDIMCISI OLDU

Halen Silivri Cezaevinde hapis bulunan iş insanı Osman Kavala hakkında yazılan ikinci iddianame de yine Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz tarafından kaleme alındı. Geçtiğimiz günlerde açıklanan iddianamede Kavala hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıla kadar hapis cezası istenmişti. İddianame davaya bakan İstanbul 36’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilmişti.

AVUKAT KAZAN: HUKUKİ DAYANAK ARAYIP HALA BULAMAYANLARA DUYURULUR

Yılmaz’ın Bakan Yardımcısı olarak atanmasını sosyal medya hesabından duyuran avukat Aslı Kazan, “Osman Kavala iddianamesini yazan İstanbul C. Başsavcı vekili Hasan Yılmaz, iddianameyi yazdıktan tam 7 gün sonra Cumhurbaşkanı tarafından, Adalet Bakan Yardımcısı olarak atandı. Kavala iddianamesinde hukuki dayanak arayıp hala bulamayanlara duyurulur” ifadelerini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir