‘Kanal İstanbul’u Saray’ın da müteahhidi olan Rönesans İnşaat yapacak’

İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 26 Haziran’da başlanacağını duyurduğu Kanla İstanbul projesini yapacak firmanın belli olduğunu açıkladı. Türkkan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni de inşa eden Rönesans İnşaat’ın Kanal İstanbul’u yapacağını iddia etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde “kim ne derse desin yapacağız” diyerek 26 Haziran’da Kanal İstanbul projesinde temeli atacaklarını söylemişti. Erdoğan’ın açıklaması projeyi yapacak firmanın da belli olduğu iddialarını beraberinde getirmişti.

İYİ Parti TBMM grup başkanvekili Lütfü Türkkan ise merak edilen firmanın belli olduğunu savundu. Türkkan, Kanal İstanbul’u yapacak firmanın Saray’ın da müteahhidi olan Rönesans olduğunu açıkladı.

‘BEŞTEPE’DEKİ SARAY’IN DA MÜTEAHHİDİ RÖNESANS İNŞAAT YAPACAK’

Türkkan’ın konuya ilişkin Twitter hesabındaki paylaşımı şöyle: “Kanal İstanbul denilen Türkiye’ye ihanet projesinin müteahhidi belli oldu. Beştepe’nin yeni gözdesi, Beştepe’deki Saray’ın da müteahhidi Rönesans İnşaat yapacak Kanal İstanbul’u. Finansman için de Çin ile görüşmeler son hız devam ediyor.”

EN ÇOK KAMU İHALESİ ALAN FİRMALARDAN

Rönesans İnşaat’ın Türkiye’nin birçok şehrinde bulunan Optimum Outlet Alışveriş Merkezleri bulunuyor. Şirketin Türkiye’deki en büyük işi ise Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisine inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni (Cumhurbaşkanlığı Sarayı) yapmak olmuştu.

Rönesans Holding, Dünya Bankası’nın açıkladığı en çok kamu ihalesi alan firmalar arasında yer alıyor. Rönesans; 10 ihalede 15,8 milyar liralık ihaleye imza attı. Şirketin asıl yatırımları ve büyük işleri ise Rusya’da bulunuyor. Şirket, Rusya’da son olarak doğalgaz çıkarma işi almıştı.

İLGİLİ HABER  Babacan: Çete tipi faaliyetlerden temizlenme kararlılığımız güncelliğini koruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir