Kamu-Sen: 4 kişilik bir ailenin asgari geçim sınırı 8 bin 136 TL

Türkiye Kamu-Sen, Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Ocak 2021 fiyatlarına göre çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3 bin 939 TL olarak belirlendi. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim sınırı ise 8 bin 136,21 TL oldu. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim sınırının bir önceki aya göre yüzde 3,47 oranında arttığına işaret edildi.

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2021 Ocak ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Ocak 2021 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3 bin 939TL olarak belirlendi. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 8 bin 136,21 TL olarak belirlendi. Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre yüzde 3,47 oranında arttığına işaret edildi.

Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre yüzde 3 oranında artararak 3 bin 47 TL olarak hesaplandığı kaydedildi.

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2020 yılı Ocak ayında 3. bin 109 oldu.

Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Ocak 2021 verilerine göre günlük 65,765 lira oldu.

Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise bin 972 lira oldu. Ocak 2021 itibari ile ortalama 4 bin 806,24 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının yüzde 41,04’ünü oluşturdu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde bin 136 Lira olarak belirlenen kira gideri ise Ocak 2021 ortalama maaşının yüzde 23,64’üne denk gelmiştir. Buna göre bir memur, ortalama maaşının yüzde 64,68’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı.

Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Ocak 2021 maaşından geriye yalnızca bin 697 TL kaldığı tespit edildi.

KAHVECİ: KAMU ÇALIŞANLARINA EK ÖDEME YAPILMALI

Türkiye Kamu-Sen AR-GE Merkezinin yaptığı araştırmayı değerlendiren Genel Başkanımız Önder Kahveci, şunları söyledi:

Özellikle salgın hastalıkla mücadele ettiğimiz son bir yıldır, ekonomik anlamda piyasalardaki hareketlenmenin cenderesini yine kamu çalışanları ve emekliler çekiyor. Yaşanan kayıpların telafi edilmesi bir yana, zorunlu harcama kalemlerinde fahiş artışlar hız kesmeden devam ediyor. Bu durumda alınan maaşlarla sadece mutfak, barınma, ısınma gibi kış aylarının zorunlu harcamalarına dahi gücü yetmeyen kamu çalışanlarının maaşlarında ek ödeme yapılması kaçınılmaz hale gelmiştir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir