Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için bakanlıklar işbirliğine gitti

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı ile kadına yönelik şiddet ve 6284 sayılı Kanuna ilişkin tutulan verilerin paylaşımına yönelik veri paylaşım protokolü imzalandığını açıkladı.

Bekan Selçuk; “Bakanlığımız bilgi teknolojilerinden maksimum fayda sağlayacak yöntemlerle kadına yönelik şiddetle mücadele çalışmalarına kesintisiz devam ediyor. Kadına yönelik şiddetle mücadelede, ortak veri tabanı çalışmalarını sürdürüyoruz.” dedi.

Protokolün, 25 Kasım 2019 yürürlüğe giren Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı’nda yer alan faaliyetler kapsamında imzalandığını kaydeden Selçuk; “Protokol ile; 6284 Sayılı Kanun Kapsamında Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddet Olayları Kayıt Formu ve 6284 sayılı Kanun kapsamında verilen tedbir kararlarına ilişkin veriler İl Müdürlüklerimiz ve ŞÖNİM’ler ile anlık olarak paylaşılacak” dedi.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk,  protokolün imzalanması ile birlikte Jandarma bölgelerinde başvuruda bulunan mağdurlara ulaşma süresini kısaltmayı ve korumanın etkinliğini artırmayı hedeflediklerini de kaydetti.

Öte yandan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Adalet Bakanlığı ile yürüttüğü çalışmalar neticesinde UYAP ile entegrasyon çalışmaları tamamlanmıştı.

Aile Mahkemelerince verilen tedbir kararları elektronik ortamda Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinin (ŞÖNİM) kullandığı veri sistemine anlık olarak ulaşıyor.

Bakanlığımız ile İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü arasında imzalanan veri paylaşım protokolü kapsamında da; Polis Merkezlerince düzenlenen “Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddet Olayları Kayıt Formu” ile “6284 Sayılı Kanun kapsamında verilen tedbir kararlarına ilişkin veriler” 2019 yılı başından bu yana elektronik ortamda Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinin (ŞÖNİM) kullandığı veri sistemine iletiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir