İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Usta: Yeni Ekonomi Programı mürekkebi kurumadan çöp oldu

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 2020 yılında dış ticaret açığının 38,1 milyar dolar olacağı yönündeki açıklamasının mürekkebi kurumadan çöp olduğunu belirtti.

Usta, Ticaret Bakanlığı tarafından açıklan Eylül ayı dış ticaret verilerini sosyal medya üzerinden yorumladı. Usta, eylül ayında, geçen yılın aynı ayına göre, ihracat yüzde 4,8, ithalat ise yüzde 23,3 artış gösterdiğine işaret ederek, “Bunun sonucunda dış ticaret açığı yüzde 192,7 arttı. Yılın 9 ayı toplamında ise dış ticaret açığı yüzde 79,6 artarak 37,8 milyar dolara ulaştı” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın 3 gün önce 2020 yılının tamamında dış ticaret açığının 38,1 milyar dolar olacağını açıkladığına dikkat çeken Usta, “Bu veri, mürekkebi kurumadan Yeni Ekonomi Programımın “çöp” olduğunu gösterdi. Hükümetten gelen sorumsuz açıklamalar güven kaybına neden oluyor. 2019 yılında büyümenin canına okuma pahasına verilen cari fazlayı ‘Türkiye ekonomisi kabuk değiştiriyor’ diye takdim edenler şimdi ne diyecek merak ediyorum. Yalancının mumu yatsı olmadan söndü” diye konuştu.

Erhan Usta, TL’deki büyük değer kaybına rağmen ihracatın çok az artıp, ithalatın daha fazla artmasıyla ilgili ortaya konulan “rekabetçi kur” iddiasının ne kadar ciddiyetten uzak olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan eylül ayında ihracatın bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 4,8 oranında artarak 16 milyar 13 milyon dolar olarak gerçekleşti. Aynı ayda ithalat ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23,3 artışla 20 milyar 892 milyon dolar oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir