İran muhalif gazeteci Ruhullah Zem’i idam edecek

İran’da muhalif haber sitesi editörü Ruhullah Zem hakkında “fesat çıkarmak” suçlamasıyla idam cezası verildi. Fransa’da sürgünde yaşayan, Zem 2019’da “devrim karşıtı faaliyetler yürüttüğü” gerekçesiyle yurtdışında gözaltına alınmış ve İran’a getirmişti. İran, Zem’in nasıl ve nerede tutuklandığına dair bilgi vermemişti.

TELEGRAM ÜZERİNDEN HABERCİLİK SUÇ

İran Yargı Erki Sözcüsü Gulam Hüseyin İsmaili, başkent Tahran’da düzenlenen basın toplantısında muhalif Amednews editörü Zem’in dosyasıyla ilgili bilgi verdi. Mahkemenin 13 ayrı suçlamayı değerlendirdiğini ve Zem’i idama mahkum ettiğini aktaran İsmaili, verilen idam cezasının yüksek mahkeme tarafından da ele alınacağını açıkladı. Zam’a yöneltilen, suçlamalar içinde Telegram üzerinden habercilik yapmak da var.

BABASI REORMİST BİR VAİZ

Reformist bir din adamı olan Muhammed Ali Zam’ın oğlu Ruhallah Zem, İran’da ülke çapına dağılan 2017-18 protestolarını “kışkırtmakla” suçlanan popüler muhalif Amadnews (açılımı: bilinçlendirme, mücadele, demokrasi) web sitesini kurucusu ve yöneticisi.

Telegram’da yaklaşık 1 milyon 4 bin takipçisi olan haber ağı, protestoların videolarını paylaşmış, İranlılar ilk elden haber ve bilgi ulaştırmıştı.

İran hükümeti tarafından kapatılan Amadnews 2 yıl sonra Sedaimardom (Halkın sesi) isim ile yeniden açıldı. Sedaimardom’un da kapatılması ardından Fransa, Zam’a siyasi sığınma hakkı verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir