İnternet sansüründe dünya şampiyonu Türkiye: 415 bin site, 140 bin link, 12 bin YouTube kanalı engellendi

Türkiye’de, 415 bin web sitesi, 140 bin link, 42 bin tweet, 12 bin YouTube sayfası, 7 bin Twitter hesabı ve 6 bin 500 Facebook hesabı engellendi.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Meclis’e gelen sosyal medya düzenlemesiyle ilgili, “İnternet sansüründe dünya rekortmeni olduk. Vatandaşın ifade özgürlüğü yok edilmek isteniyor. Muhalif tüm sesler sussun istiyorsunuz. Türkiye’nin sosyal medyayı sansür etmesi dünyanın bizi kapalı rejim olarak adlandırmasının yolunu açacak” açıklamasında bulundu. Çakırözer TBMM’de yaptığı açıklamada, “İktidar şimdi de sosyal medya düzenlemesi getiriyor. Almanya’dan örnek veriyor. Almanya’da bu kadar sansür, bu kadar yasak var mı? Kaç haber sitesini kapatmışlar, kaç TV’ye karartma uygulanıyor, kaç habere erişim yasak, kaç gazeteci cezaevinde?” diye sordu.

“MAHKEME KARARLARININ YÜZDE 75’İ TÜRKİYE’DEN”

İnternet sansüründe Türkiye’nin ‘dünya rekortmeni’ olduğunu savunan Utku Çakırözer, “Biz daha kanun çıkmadan internet sansüründe dünya rekortmeniyiz. Mayıs 2020 itibarıyla, 415 bin web sitesi, 140 bin link, 42 bin tweet, 12 bin YouTube sayfası, 7 bin Twitter hesabı, 6 bin 500 Facebook hesabı engellendi. Twitter’a Türkiye’den gelen yasaklama taleplerinde dünyada birinci durumdayız. Mahkeme kararlarının yüzde 75’i de Türkiye’den geliyor” dedi.

“AMAÇ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ YOK ETMEK”

Sosyal medya düzenlemesinin amacını “İçerik kaldırma adı altında yolsuzluk ve hukuksuzlukların bilinmesini engellemek, vatandaşın ifade özgürlüğünü yok etmektir” olarak açıklayan Çakırözer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kimsenin sesi çıkmasın, vatandaş fişlemeden korksun, kendi kendini sansür etsin istiyorsunuz. Sosyal medyaya sansür, ülkeyi kapalı rejime dönüştürür. Vatandaşın ifade özgürlüğünü yok edenleri, sansür edenleri bu halk sandığa gömecektir. Aynı gençlerin söylediği gibi size oy moy yok.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir