İmamoğlu: İstanbul’un en çılgın projesi depremle mücadeledir

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un suni gündemlerle meşgul edilmemesi gerektiğine işaret ederek, “İstanbul’un en hayati konusu depremdir, en önemli konusu depremdir, en çılgın projesi de depremle mücadeledir”dedi.

İBB iştiraki KİPTAŞ’ın nitelikli mimarisi ve uygun ödeme koşullarıyla dar gelirlileri ev sahibi yapmayı amaçlayan, Silivri 4. Etap Konutları’nın temelini attı. İmamoğlu, burada yaptığı konuşmada, depremin bir Türkiye gerçeği olduğunun altını çizerek, birçok tartışmanın hayatı meşgul ederek bu gerçeğin önüne geçtiğini söyledi. İmamoğlu, İstanbul’un suni gündemle meşgul edilmemesi gerektiğine işaret ederek, “İstanbul’un en hayati konusu depremdir, en önemli konusu depremdir, en çılgın projesi de depremle mücadeledir. Bunu hiçbir zaman unutmayacağız. İstanbul’un çılgın proje aramasına ihtiyacı yok. Çılgın projesi depremle mücadeledir. Çünkü İstanbul’da milyonlarca insanın can sağlığı, hayatı tehdit altındadır. Eğri oturalım, doğru konuşalım, bu konuda rahatlamış değiliz. Topyekûn bir mücadele gerektirir. KİPTAŞ, bu mücadelenin de bir paydaşıdır.”

İmamoğlu, İstanbul’u dönüştürmeye kimsenin gücünün yetmeyeceğine dikkat çekerek, “Ne İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, ne KİPTAŞ’ın, ne Silivri’de Silivri Belediyesi’nin ne de hükümetin gücü yetmez. Bu, topyekûn bir seferberlik gücü olmaktır. Herkesi içine katmalıdır.”dedi.

HASAR TESPİT HARİTASINI 39 İLÇEYE DAĞITACAĞIZ-

İmamoğlu, pandemi sürecinde yaptıkları çalışma ile İstanbul’un 39 ilçesine deprem ilgili hasar, olası bir büyük depremde hasar tespiti haritasını 39 ilçe belediyesine önümüzdeki haftadan itibaren dağıtmaya başlayacaklarını kaydetti. İmamoğlu, şöyle devam etti: “Diyeceğiz ki ‘Böyle bir tehlike bizi bekliyor.’ İkincisi yine pandemi sürecinden dolayı ne yazık ki Mart’ta başlatmayı düşünüp başlatamadığımız, İstanbul’un olası depremde ağır hasarlı ve yıkılmaya dönük bir takım yapılarının tespiti noktasında özel bir işlem başlatıyoruz” dedi.


DEPREM KAPIDA

Bunun için üç pilot bölge seçtiklerini kaydeden İmamoğlu, şöyle devam etti: “Aklımızdan çıkarmamak için anlatıyorum. Deprem kapıdadır, büyük bir deprem bu şehri alabora eder. Bu şehri alabora etmekle kalmaz büyük bir sıkıntılar verir. Yani ülkemizi ciddi anlamda yıllar sürecek hem sosyolojik hem insanın can sağlığı ki bunun önünde hiçbir şey olamaz, hem ekonomik ciddi bir depresyona sokar. O manada her günümüzü bu konuyu çözmekle bu konuya dair adım atmakla geçirmek zorundayız.”
İmamoğlu, İstanbullulara, her husus konusunda şeffaf olacaklarını, insanların birikimlerinden yararlanarak çözüm üretme anlayışlarını sürdüreceklerinin altını çizdi. İmamoğlu, “İstanbul’un 39 ilçe başkanına sesleniyorum. Bizimle lütfen iş birliği yapınız. İstanbul’un KİPTAŞ kurumu, İstanbul halkınındır. Yani, İstanbul halkına ait, kamuya ait böyle bir kurumun iş birliğimizle beraber insanlarımıza makul evler oluşturması İstanbullunun lehinedir. Ortak hareket edelim.”diye konuştu.

İLGİLİ HABER  Halk Bakkal Projesi hayata geçiriliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir