İller Bankası 23 taşınmazını satışa çıkarttı

İller Bankası, Ankara Macunköy Tesislerinin de içinde olduğu İstanbul, Samsun, Gaziantep ve Van’da ‘da bulunan yaklaşık 190 bin metrekarelik 23 adet taşınmazını açık arttırma ile 17 Temmuz 2020 tarihinde satacak.
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, İller Bankası’nın, Ankara’da 100 bin metrekarelik 5 adet, İstanbul’da 15 adet toplam 60 bin metrekare, Samsun’da 1 adet 11.724 metrekare Gaziantep’te 1 adet 9209 metrekare, Van’da 1 adet 5463 metrekare alanın satışa çıkarılacağını duyurdu. Odadan yapılan yazılı açıklamada , “Cumhuriyet’in biricik ve örnek kurumlarından olan İller Bankası’nın içini boşaltan, modern mimarlık eseri Seyfi Arkan tasarımı tarihi yapısını yıkarak büyük bir suç işleyen ve bakana Macunköy’de ek bina adı altında 10 milyonluk saray yavrusu yapan iktidar, şimdi de İller Bankası mülkiyetinde bulunan arazilerini açık artırma ile satışa çıkarıyor. İktidar, tüm varlıklarımızı Cumhuriyetin tüm birikimlerini öğüten ve yok eden tüketim makinasına dönüşmüştür. İller Bankası’nın geldiği durum ülke ekonomisinin hazin çöküşünün altını bir kez daha çizmektedir” ifadelerine yer verildi.
Satışa ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Belediyelere destek vermek üzere Atatürk’ün isteği ile kurulan ve dünyada örneği olmayan biricik kurum İller Bankası, meçhule giden bir kurum haline getirilmiştir. İktidar uyguladığı kentsel ve mekânsal politikalar, değerlerin bir bir tüketilmesi ile ömrünü tamamladığını bir kez daha göstermektedir” dedi.

“TAŞINMAZLAR SERMAYEYE PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR”
Candan şöyle devam etti: ‘’Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 11 Şubat 2019 tarihinde yapılan plan değişikliğinde Ankara’da Yenimahalle İlçesi Orman Çiftliği mevkiinde , 43309 ada 5 parsel ve 13248 ada 18 nolu parseller İller Bankası A.Ş. Sosyal Tesisleri ve Ankara Bölge Müdürlüğü Binası ile, İller Bankası A.Ş. mülkiyetinde olan 96.452 m2 ile yaklaşık 100 bin m2, İller Bankası Lojman Alanı ve Kreş Binası bulunan 52.746 m3 arazisi ile yaklaşık 153 bin m2 arazi konut-ticarete konu edilmiştir. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak açtığımız davada mahkeme planın yürütmesini durdurmuştur. 2019 yılında plan askıdayken satışa çıkartılan alan, şimdi de plan değişikliğinin yürütmesi durdurulmuş iken tekrar satışa çıkartılıyor. Pervasızlık aldı başını gidiyor. Plan değişikliği yaparak önce konut ve ticarete açıyorlar yani kamusal alanı sermayeye peşkeş çekecek kılıf uyduruyorlar. Sonra da hukuk kararlarına rağmen, açık artırma ile satışa çıkarıyorlar. İhaleye girerek oradan bir ikbal ve rant peşine düşme niyetinde olan firmalara çağrımızdır. Ankara’daki araziler hukuken muvazaalıdır. Mimarlar Odası Ankara Şubesi sürecin peşini bırakmayacaktır. Satış ihalesine giren hukuksal sürecin sonucuna katlanır İller Bankası taşınmazlarının satışa çıkartılması, kamu mülkiyetinin tasfiye edilmesi ve sermayeye peşkeş çekilmesidir. Hukuken planın yürütmesini durdurduğumuz alan satılamaz, ihalenin iptali davası açacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir