“İktidar ülkeyi OHAL anlayışı ile yönetmekte ısrar ediyor”

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA), Türkiye’nin OHAL’in üzerinden iki sene geçmesine rağmen normalleşme ve demokratikleşme sürecine giremediğini açıkladı. Açıklamada, iktidarın ülkeyi OHAL anlayışı ile yönetmekte ısrar ettiğine işaret edildi.

DEVA’dan yapılan açıklamada, Anayasa Mahkemesi tarafından olağanüstü hal döneminde çıkarılan üç düzenlemeyi iptal edilmesi memnuniyetle karşılandı.
Açıklamada, Anayasa Mahkemesi’nin polise sanal takip yetkisi verilmesi, terör örgütleriyle iltisaklı veya irtibatlı olduğu iddia edilen medya kuruluşlarının lisans başvurularının otomatik olarak reddedilmesi ve işe alınacak sözleşmeli personel hakkında güvenlik soruşturması yapılmasını öngören düzenlemeler iptal ettiği belirtildi.

“Anayasal bir devlette, olağanüstü dönemlerde dahi keyfi bir yönetime izin verilmez”denilen açıklamaya şöyle devam edildi: “Hiçbir kimse veya organ, kaynağını Anayasadan almayan bir yetkiyi kullanamaz. Temel hak ve özgürlükler sadece olağanüstü halin gerektirdiği durumlarda ve ölçülü olarak kısıtlanabilir. Maalesef Türkiye’de olağanüstü halin kaldırılmasının üzerinden iki yıl geçmesine rağmen normalleşme süreci yaşanamamış, aksine olağanüstü halden kalan kurallara yenileri eklenmiştir.
Unutulmamalıdır ki, normalleşme süreci ancak anayasaya sadakatle; mahkemelerin ve yüksek mahkemelerin anayasanın üstünlüğüne sahip çıkması ile gerçekleşebilir. DEVA Partisi olarak, iktidarın anayasasızlaştırma ve hukuksuzlaştırma politikasına karşı, Anayasa Mahkemesinin hukukun üstünlüğünü ve temel hak ve özgürlükleri koruma görevi çerçevesinde verdiği bu kararları memnuniyetle karşılıyor, bu görevi bundan sonra da layıkıyla yerine getireceğini umut ediyoruz.“

İLGİLİ HABER  Babacan: Çete tipi faaliyetlerden temizlenme kararlılığımız güncelliğini koruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir