II. Abdülhamid Han’ın Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu dijital ortama aktarıldı

İstanbul Üniversitesi, dünyanın en zengin görsel arşivlerinden biri olan Sultan II. Abdülhamid Han’ın Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu’nu dijital ortamda araştırmacıların kullanımına sundu.
Dijital erişime açılan 918 albüm içinde yer alan 36 bin 585 kare fotoğraf, kültürel mirasın korunmasına ve gelecek nesillere aktarılmasına olanak sağlıyor. 

İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi bünyesinde muhafaza edilen koleksiyonlardan birisi olan Sultan II. Abdülhamid Han’ın Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu, 19. yüzyılın en büyük görsel arşivi olarak tanımlanıyor. Sultan II. Abdülhamid Han döneminde çekilen fotoğraflardan oluşan bu koleksiyon, araştırmacılara dönemin sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi tarihini okuma, yorumlama ve tespit etme fırsatı sunuyor. Yıldız Fotoğraf Koleksiyonu’nun İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi’nde iklimlendirme, güvenlik ve tüm saklama koşulları en üst düzeyde sağlanarak muhafaza edildiğini söyleyen İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Dr. Pervin Bezirci, koleksiyonu gelecek nesiller için sağlıklı koşullarda daha uzun yıllar muhafaza edebilmek ve eserlerin araştırmacı incelemeleri sırasında yıpranmasını önlemek amacıyla dijital kopyalarının oluşturulması fikrinin ortaya çıktığını belirtti. Bu bağlamda gerçekleştirilen II. Abdülhamid Han Yıldız Albümleri Projesi’nin hazırlık çalışmalarının 2013 yılından bu yana yapıldığını aktaran Dr. Bezirci, proje ile araştırmacıların hem fotoğraflara ait meta dataları hem de fotoğraf içeriklerini birlikte sorgulayarak hızlı ve güvenli bir şekilde erişimlerinin sağlanmasının hedeflendiğini vurguladı.

Projenin Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü ve TBMM Genel Sekreterliği (Milli Saraylar) iş birliği ve desteği ile hayata geçirildiğini kaydeden Dr. Bezirci, Milli Saraylar ve İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ekiplerinin projenin her aşamasında yoğun ve keyifli bir iş birliği yürüttüklerini belirterek, “Sürecin sonucunda üretilen verilerin tek tıkla kolayca erişilebilir hale gelebilmesi için çalışmaların perde arkasında uzun süreli hazırlık aşamaları ve yoğun bir emek yer aldı” dedi.

İLGİLİ HABER  Büyükşehir Belediyesi başkentileri nostalji yolculuğuna çıkarıyor

“Projemiz, Ülkemizin Marka Değerine Katkı Sağlıyor”

Kataloglama aşamasını ise Milli Saraylar tarafından görevlendirilen tarih ve sanat tarihi uzmanı personeller ile İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı’nda görevli katalog uzmanı kütüphanecilerin gerçekleştirdiğini kaydeden Dr. Bezirci, bu aşamada fotoğraflarda yer alan her tür detayın azami ölçüde tanımlanmasına, olası tüm arama kriterleri ile bulunabilir üst düzey nitelikte fotoğraf künyelerinin çıkarılmasına özen gösterildiğini vurgulayarak şu ifadeleri kullandı: “Bu proje, koleksiyonun gelecek nesillere aktarılmasını, kültürel miras değerlerinin korunmasını ve dijital erişiminin oluşturulmasını sağlamaktadır. Uygulama, dijital arşiv malzemesi kullanılarak interaktif hale dönüştürülmektedir. Dijital erişime açılan koleksiyon, yurt içi ve yurt dışında çeşitli konseptler dâhilinde sergi, yayın, belgesel gibi etkinliklerle geniş kitlelere ulaştırılabilmektedir. Çalışma, ülkemizde kurumsal olarak üretilmiş olan kültürel miras çerçevesinde değerlendirilebilecek dijital kaynaklara örnek oluşturmaktadır. Projenin çıktıları, ülkemizin uluslararası arenadaki prestijine ve marka değerine katkı sağlamaktadır.”

Fotoğraflarda 263 Farklı İmza

Sultan II. Abdülhamid Han Fotoğraf Albümleri Projesi kapsamında yer alan fotoğrafların içeriği hakkında da açıklamalarda bulunan Dr. Bezirci, koleksiyonun yalnızca Osmanlı İmparatorluğu’nu değil, dünyanın çok uzak ülkelerini bile içine alan geniş bir yelpazeye sahip olduğuna dikkat çekti. Sultan II. Abdülhamid’in tanıma ve tespit aracı olarak kullandığı fotoğrafların çok zengin bir çeşitlilik içerdiğini kaydeden Dr. Bezirci, bunların bir kısmının Amerika, Avrupa ile başta Japonya olmak üzere bazı Uzak Doğu ülkelerindeki şehir ve tabiat güzelliklerini, sarayları, fabrikaları, gemi, silah ve çeşitli sanayi ürünlerini, din ve devlet büyüklerini, müze ve sanat eserlerini konu aldığını söyleyerek şunları kaydetti: “Fotoğrafların çoğunluğu ise Osmanlı İmparatorluğu topraklarındaki şehirler, adalar, kaleler, köprüler, karakollar, çeşmeler, camiler, türbeler, okullar, hastaneler, Osmanlı sarayları, köşkler ve kasırlar, şehir panoramaları, sportif gösteriler, törenler, yabancı devlet başkanlarının İstanbul ve Kudüs’ü ziyaretleri, fabrikalar, gemiler, demiryolları, istasyonlar, sergiler, çiftlikler, haralar, saray mücevherleri, saray tiyatrosu, şehzade ve sultanlar, zabit ve yaverler ile çeşitli kesimlerden grup fotoğrafları gibi çok çeşitli konuları içerir. Fotoğraf koleksiyonunda dönemin en büyük fotoğraf ustaları veya fotoğrafhaneleri olarak yaklaşık 263 imza dikkat çekmektedir.”

İLGİLİ HABER  Büyükşehir Belediyesi başkentileri nostalji yolculuğuna çıkarıyor

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir