İBB, ihtiyaç sahiplerine 100 ton limon dağıtacak

İhracat yasağı sebebiyle Mersinli çiftçinin dalda kalan mahsulüne İBB sahip çıktı. İBB’nin Mersinli çiftçinin elinde kalan mahsulü ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için harekete geçtiği 100 ton limon, İstanbul’a ulaşmaya başladı.

 

İhracat yasağıyla birlikte birçok iş yerinin de kapalı olması Mersinli çiftçiyi zor durumda bıraktı. Kriz öncesi kg fiyatı 7 TL olan limonun fiyatı, ihracat kısıtlaması ve iç talebin daralması nedeniyle yüzde elliye yakın düştü. Mahsulün bir bölümü dalda, bir bölümü de depolarda kaldı. Çiftçinin mağduriyetini duyan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Mersin Belediye Başkanı Vahap Seçer ile görüştü. İmamoğlu, bu görüşmenin sonucunda, Mersinli çiftçinin elinde kalan ürünün, İstanbul’da ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılacak gıda paketlerine eklenmesi için yönetici arkadaşlarına talimat verdi. Mersin Büyükşehir Belediyesi ile ortak yürütülen çalışma sonucunda 100 ton limonun ilk partisi İstanbul’a bugün ulaştı.

 

ÜRETİCİDEN İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRLIYOR

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, gelişmeyi sosyal medya sayfasından, “Mersinli üreticilerimizden İstanbul’a 100 ton limon. Bu süreçte hem üreticileri destekliyoruz hem de bağışıklık sistemini güçlendirdiği için bilim insanları tarafından tavsiye edilen limonu İstanbul’daki ihtiyaç sahiplerine ücretsiz dağıtıyoruz” mesajıyla duyurdu.

 

HER TIRDA 30 BİN FİLE

100 ton limon, 800’er gramlık fileler halinde düzenlenerek İstanbul’a taşınıyor. Her tırda 30 bin file bulunuyor. İlki, Kartal’da bulunan depoya gelen limon tırlarının diğer seferleri, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak gıda kolilerinin hazırlanma süresine göre planlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir