İftar sofrasının maliyeti yüzde 25 arttı

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre bu yıl iftar sofralarının maliyetinin geçen yıla göre 799,33 TL pahalandığı ortaya çıktı.

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi, her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayında oruç ibadetini yerine getiren vatandaşlarımız için iftar yapmanın bedelini hesapladı.
Buna göre 4 kişilik bir ailenin iftar yapması için gerekli olan günlük tutarın en az 116,09 TL; bu yıl 30 gün sürecek Ramazan boyunca oruç açmanın maliyetinin ise asgari olarak 3 bin 482,7 TL olduğu belirlendi.  Türkiye İstatistik Kurumu’nun resmi verileri ile piyasa rakamlarından yola çıkılarak yapılan araştırmada bir vatandaşın, oruç tuttuğu süre boyunca ihtiyaç duyduğu enerji, vitamin ve minerallerin sağlanabilmesi için gerekli olan gıda ürünleri ve miktarları tespit edildi. Rakamlar bu yıl iftar sofralarına geçen yıla göre yüzde 25 zam geldiğini gösterdi. Geçen yıl 29 gün süren Ramazan ayının bu sene 30 gün sürecek olması nedeniyle  oluşan bir günlük fark oran hesabına dahil edilmedi. Bununla birlikte bir yılda iftar sofralarına toplam 799,33 lira zam geldiği ortaya çıktı.

DÖRT KİŞİLİK AİLENİN RAMAZAN MALİYETİ 3 BİN 482 LİRA

Araştırmada günlük ortalama 17 saate varan oruç ibadetini yerine getiren bir kişinin, sağlıklı bir şekilde aktivitelerini sürdürebilmesi için günlük yaklaşık 3 bin kaloriye ihtiyacı olduğu vurgulandı. Geleneksel Ramazan yemeklerinden yola çıkılarak hazırlanan tabloda, 4 kişilik bir ailenin günlük iftar bedelinin 116,90 TL; Ramazan ayı boyunca oruç açmanın maliyetinin ise 3.482,70 TL olduğu belirtildi. Buna göre oruç ibadetini yerine getiren bir kişinin yalnızca günlük iftar maliyeti 29,02 TL, aylık ise 870,60 TL olarak belirlendi.

GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 25 ARTIŞ OLDU

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi, aynı ürünler üzerinden 2019 yılında yaptığı araştırmada 4 kişilik bir ailenin iftar maliyetini günlük 92,53 TL; geçtiğimiz yıl 29 gün süren Ramazan ayı boyunca ise 2.683,37 TL olarak hesaplamıştı. Buna göre oruç açmanın maliyetinin son bir yıl içinde yüzde 25 oranında yükseldiği görülüyor.

KAHVECİ: MALİYETLER HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, ortalama memur maaşının 4 bin 234,52 TL olduğunu belirterek, “Yalnızca oruç açmak için bir memur, maaşının yüzde 82’sini, ayırmak zorunda. Çalışanların kazançları gıda ihtiyacına dahi zor yetiyor, diğer ihtiyaçlar için ise para kalmıyor. Geçen yıla göre oruç açmanın maliyeti yüzde 25 oranında yükseldi.”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir