“İçişleri bakanı hukuk devletinin bütün unsurlarıyla tezat içindedir, istifaya davet ediyoruz”

İçişleri Bakanı Soylu’nun Anayasa Mahkemesi’nin ‘karayollarında toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenlenemez’ kararıyla ilgili AYM Başkanı Zühtü Arslan’a “Anayasa Mahkemesi Başkanı’na buradan söylüyorum. Bisikletinle işe git gel bakalım. Hadi git gel, özgürüz ya. Tamamen her şey güvenlik altında ya, hadi git, niye polis koruma alıyorsun, niye eskortlarla geziyorsun o zaman?”sözlerine tepki geldi. DEVA Partili Yeneroğlu, “İşkence ve kötü muameleye onay veren, AYM Başkanı’nı hedef alan, görev alanı olan cadde ve sokaklardaysa güvenlik zaafiyeti olduğu ikrarında bulunan İçişleri Bakanı demokratik hukuk devletinin bütün unsurlarıyla tezat içerisindedir. İçişleri Bakanı’nı istifaya davet ediyoruz.“dedi.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, Twitter hesabından Soylu’nun bu açıklamasına tepki gösterdi. Yeneroğlu, Soylu’nun bu açıklamasının yargıya müdahale anlamına geldiğini ve Türkiye’de tek başına yolculuk yapılmasının tehlikeli olduğunu itirafı olduğunu belirtti.

Yeneroğlu, “Anayasa’ya göre; ‘Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz.’  Ciddiye almıyor olsa da buna İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da dahildir.

4 yıldır iç işlerinden sorumlu Bakan, Anayasa Mahkemesi Başkanına araba ile kendi ülkesinde tek başına yolculuk yapabilmenin, bisikletle işe gelip gidebilmenin ne kadar tehlikeli olduğunu bizzat itiraf ediyor. Birisi ona bundan kendisinin sorumlu olduğunu hatırlatabilir mi acaba?
“İŞKENCE VE KÖTÜ MUAMELEYE ONAY VEREN İSİM”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir