İbrahim Turhan’dan Arjantin hatırlatması

Gelecek Parti Kurucusu ve eski AKP Milletvekili İbrahim Turhan, bankaların yabancı para zorunluluk oranlarının yüzde 15’ten yüzde 18’e yükseltilmesini eleştirerek, “Bu arada bu gelişmeyle hiç ilgisi olmayan bir şey geliverdi aklıma: Arjantin’de geçen yıl Ekim’de döviz alımına kısıtlama getirilmiş ve Aralık’ta döviz alımlarında vergi yüzde 30’a çıkarılmıştı. Besbelli tatil günü bu kadar çalışmak zihni yoruyor, gereksiz çağrışımlar yaptırıyor”dedi.

Turhan, sosyal medya hesabından Merkez Bankası’nın bankaların yabancı para zorunluluk oranlarını artırmasını değerlendirdi. Turhan, Merkez Bankası ile ilgili düzenlemeleri Cumartesi günleri yapmak gibi bir teamül oluştuğunu belirterek, “Ekonomi yönetimi tatil falan dinlemiyor, canla başla çalışıyor. Yabancı para zorunlu karşılık oranları, tüm yükümlülük türlerinde ve vade dilimlerinde 300 baz puan artırıldı”dedi.

Merkez Bankası’nın piyasadaki likititeyi çekmekte kararlı olduğunu ifade eden Turhan, şöyle devam etti: “Yıllık reel kredi büyüme oranı yüzde 15’in üzerinde olan bankalar da artıştan muaf tutulmadığına göre Merkez Bankası piyasadaki döviz likiditesini çekmekte kararlı demek. Piyasadan yaklaşık 9,2 milyar dolar çekilecek. Kararın gerekçesi normalleşme süreci ve finansal istikrar.

BÜTÇE AÇIĞI, KREDİ BÜYÜMESİ İYİ GÖRÜNMÜYOR:

Siz ne kadar “normalleştiniz” bilmiyorum ama dış ticaret dengesi, bütçe açığı, kredi genişlemesi pek normal görünmüyor. Haksızlık etmeyelim; büyüme iyi görünüyor. Parasal genişleme ve kredi talebi coşturdu. Muhtemelen tarihin en güçlü üçüncü çeyrek büyüme verisini görebiliriz.

Ekonomi yönetiminin bu çalışkanlığı karşısında kendimi mahçup hissettim ve ben de hafta sonu-tatil demeden biraz çalıştım. Şöyle tuhaf bir durum var; finansal istikrarı tehdit eden gelişme, aşırı kredi büyümesi TL’de ama karşılıklar yabancı parada artırılıyor. Acaba neden?

NET VARLIKLAR SIFIRIN ALTINA İNDİ:

İnsanın aklına durup durduk yerde gereksiz sorular geliyor; “acaba swaplar düşüldükten sonra net dış varlıkların sıfırın hayli altına inmiş olmasının bu kararda etkisi var mıdır” diye. Ama biz zihnimizi bulandırmayalım. Con Ahmet’e ve yönetime güvenimiz tam. Don’t worry be happy.

ARJANTİN HATIRLATMASI:

Bu arada bu gelişmeyle hiç ilgisi olmayan bir şey geliverdi aklıma: Arjantin’de geçen yıl Ekim’de döviz alımına kısıtlama getirilmiş ve Aralık’ta döviz alımlarında vergi yüzde 30’a çıkarılmıştı. Besbelli tatil günü bu kadar çalışmak zihni yoruyor, gereksiz çağrışımlar yaptırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir