İBB’nin pandemi sürecindeki kriz yönetimine uluslararası altın küre ödülü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği tarafından düzenlenen ve dünyanın en saygın halkla ilişkiler ödülleri içerisinde gösterilen IPRA Altın Küre Ödüllerinde pandemi sürecindeki iletişim faaliyetleri ile büyük ödülün sahibi oldu. İBB Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Birlikte Başaracağız kampanyasında sergilediği duyarlı halkla ilişkiler çalışmaları ile kriz yönetimi kategorisinde rakiplerini geride bırakarak hem ödül kazandı hem de ulusal ve uluslararası yönetimlere model oluşturdu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin toplumun tüm kesimlerini kapsayan, halk odaklı çalışmaları ve bütüncül yaklaşımı ile zorlu pandemi sürecinde vatandaş ile kurduğu dayanışma uluslararası boyutta takdir topladı. Halkla İlişkiler Müdürlüğü salgına karşı mücadelede hızlı karar, güçlü koordinasyon, doğru aksiyon prensibi ile tüm ekiplerini en verimli şekilde koordine ederek 7/24 İstanbullunun yanında oldu. Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve diğer İBB Birimleri ile entegreli çalışmalar vatandaşların Beyaz Masa’ya ilettiği taleplerinin en hızlı şekilde karşılanmasını sağladı.

Covid-19 virüsünün Türkiye’de görülmesinin hemen ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu önderliğinde ’16 milyon olarak kimseyi geride bırakmayacağız’ sloganı ile başlatılan Birlikte Başaracağız kampanyası kapsamında Halkla İlişkiler Müdürlüğü ALO 153 Çağrı Merkezi temsilcileri ve tüm birimlerdeki çalışanların sürece vermiş oldukları destek ile birbirlerine kenetlenerek İstanbulluların pandemi sürecindeki problemlerini çözmek ve olası kaosların önüne geçmek adına eşsiz bir çaba gösterdi.

Kentteki kriz iletişiminde sayısal verilere bakıldığında da pandemiden en çok etkilenen kent olan İstanbul’da tüm kişi ve kurumların iletişim olarak aradığı ilk numaranın ALO 153 Çağrı Merkezi olduğu ortaya çıktı. Yaşam tarzı, alışkanlıklar değişirken salgın öncesinde 25-30 bin olan günlük çağrı sayıları salgın sürecindeki kesintisiz iletişim faaliyetleri ile 100 binleri aşarak Sosyal Belediyeciliğe örnek oluşturdu.

Altın Küre

IPRA’NIN HALKLA İLİŞKİLER SEKTÖRÜNDEKİ YERİ

Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği IPRA, halkla ilişkilerin profesyonellerine küresel ağda liderlik etmek, işbirliklerini geliştirmek amacı ile 1955 yılında faaliyetlerine başladı. Halkla ilişkilerin güvenilir iletişimini ve etik uygulamalarını geliştirmeyi amaçlayan kurum bu çalışmaları ağ kurarak ve mesleğin entelektüel liderliği üzerinden dünya çapında yaygınlaştırmaktadır. IPRA aynı zamanda her yıl Altın Küre Ödülleri başlığında yarışma düzenleyerek başarılı, vizyoner halkla ilişkiler ve iletişim çalışmalarını teşvik etmektedir.

1991 yılından bu yana düzenlenen IPRA’nın “Altın Küre Ödülleri”ne dünya genelinde yüzlerce kurum, kuruluş başvuruda bulunmaktadır. Bu yıl 37 kategori sayısına ulaşılan yarışmada başvurular, alanında uzman jüri üyeleri tarafından mercek altına alınarak konu, projenin hedefleri ve bu hedeflere ulaşmadaki başarısı, projenin iletişimi gibi kriterler değerlendirilerek eleniyor. Son aşamada finalistler arasında uygulamada mükemmelliğe ulaşan öncü proje ve işler “Altın Küre Ödülü”ne layık bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir