İBB’den ‘gönüllere taht kuranların’ mezarları için yarışma

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı’nın açtığı yarışmayla, kişilikleri, eserleri ve temsil ettikleri değerlerle İstanbul’un olduğu kadar Türkiye’nin ortak kültürel hafızasında da iz bırakmış olan kişilerin mezarlarının ve yakın çevresinin tasarlanması planlanıyor.

19 ismin mezarı bu yarışma için belirlendi. İsimler şöyle: Adile Naşit (Adele Özcan), 2. Ahmet Mete Işıkara, Aşık Daimi (İsmail Aydın), Cihat Burak, Didem Madak, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır, Eremya Çelebi Kömürciyan, Halide Edip Adıvar, Halil Kaya, Hilmi Ziya Ülken, Lefter Küçükandonyanis, Mes’ud Cemil (Mesut Ekrem Cemil), Metin Oktay, Naim Süleymanoğlu, Necmeddin Okyay, Neyzen Tevfik Kolaylı, Optik Başkan (Mehmet Işıklar), Orhan Kemal (Mehmet Raşit Öğütçü) Ve Turgut Uyar.

Yarışma duyurusunda, “Yarışma’nın bu yılki ilk etabında mezarları tasarlanmak üzere belirlenen isimlerin, yalnızca farklı alanları değil, aynı zamanda farklı toplumsal kesimleri de temsil etmesine özellikle özen gösterilmiştir. Bu bağlamda, İstanbul halkına olduğu kadar ülkemize de mâl olmuş olan bu isimler, kolektif hafızamızı oluşturanların çeşitliliğini, renkliliğini, farklılığını ve bu farklılıkların tümünü kapsayan bütünün zenginliğini bize bir kez daha hatırlatır niteliktedir” ifadelerine yer verildi.

Yarışmaya katılmak isteyen tasarımcılar en son 18 Eylül 2020 tarihine kadar başvuruda bulunabilirler. Projelerin son teslim tarihi ise 24 Kasım 2020 olarak belirlendi. Kolokyum ve ödül töreni ise 12 Aralık 2020’de yapılacak. Yarışmanın danışma jürisi ise İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, Akademisyen Uğur Derman, Sanat Tarihçisi Baha Tanman ve Mimar Ömer Yılmaz’dan oluşuyor. Yarışmanın asli jüri üyeleri ise şöyle: Bulut Cebeci (Mimar), Cevher Gökçe (Sanat Tarihçisi), Ferit Özşen (Heykeltraş), Seyhun Topuz (Heykeltraş) ve Ertuğ Uçar (Mimar).
Yarışmada birinci seçilen tasarıma 12 bin 500 TL ödül verilecek, ikinciye ise 7 bin 500. Ayrıca satın almalar için jüri emrine 40 bin TL ayrıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir