HSK, AİHM’in Kavala kararına uymayan hakimlerin listesini istemiş

Hakimler ve Savcılar Kurulu Genel Sekreterliği, tutuklu iş insanı Osman Kavala’yı tutuklayan ve tahliye talebini reddeden hakimlerin yükseltilip yükseltilmeyeceğine karar vermek için dosyadaki kararları içeren evrakın gönderilmesini istedi.

“Acele” koduyla ‘İstanbul Adlî Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığına’ gönderilen yazıda, tutuklama kararı, karara yapılan itirazı değerlendiren mahkeme kararı ile soruşturma ve kovuşturma aşamasındaki tutukluluk halinin devamına tüm kararlar, iddianame, itirazlar ve zabıtların hazırlanarak gönderilmesi istendi.

19 Ekim 2017’de Gaziantep’te gözaltına alınarak İstanbul’a götürülen iş insanı Osman Kavala, 1 Kasım’da tutuklanarak Silivri Cezaevine gönderilmişti. Kavala için yapılan suçlamalar ise Gezi eylemlerini organize etmek ve 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek.

18 Şubat 2019’da altıncı kez hakim karşısına çıkan Kavala, ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçlamasından beraat etti.

Tahliyesine karar verilen Kavala, hapishaneden çıkamadan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı darbe girişimi bağlamındaki soruşturmada gözaltı kararı olduğunu açıkladı.

Ancak tahliye edilmeden yeniden gözaltına alınan Kava, adı geçen soruşturma kapsamında Ekim 2019’da zaten tahliye edilmişti. 19 Şubat 2020’de yeniden tutuklanan Kavala, o tarihten beri cezaevinde. Kavala hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, geçtiğimiz Mayıs ayında ihlal kararı vermişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Osman Kavala için “Türkiye’nin Soros’u” benzetmesi yapmış, iktidara yakın medya ise başta Gezi olayları olmak üzere 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında Kavala’nın olduğunu savunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir