HDP’li Paylan, Van’daki tarihi manastırın harap edilmesini Meclis gündemine taşıdı

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Van Günpınar ilçesine bağlı Akboyu mahallesinde bulunan, Surp Marinos Ermeni
Manastırı’nın defineciler tarafından harap edilmesini Meclis gündemine taşıdı.

Paylan, Surp Marinos Ermeni Manastırı’nın 16. yy.’dan beri varlığı bilinen bu önemli manastır olduğunu, zamanında 300 kadar rahibeye ev sahipliği yapmış ve bölgenin ileri gelen eğitim merkezlerinden biri olduğunu belirtti. Paylan, manastırın mimari açıdan da önemli olduğunu, yapının yıllar boyunca bakımsızlıktan ve definecilerin de vandalizmi ile bugün artık tamamen yok olma  safhasında olduğunu kaydetti.

Paylan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Paylan, Bakan Ersoy’a cevaplaması için şu soruları yöneltti:

Definecilik faaliyetleri ve idarenin ilgisizliği nedeni ile Van ve çevresindeki tarihi ve kültürel yapılar tahrip olmaktadır.

Bu bağlamda,
1. Surp Marinos Manastırı ve çevresinde define bulmak için kazı yapan kişi veya kişiler tespit edilip, haklarında yasal işlem başlatılmış mıdır?

2. Surp Marinos Manastırı ve Van ili sınırları içinde bulunan Hristiyanlara ait tarihi yapılar neden bakanlığınızca korunmamaktadır?

3. Surp Marinos Manastırının restore edilmesi için bir çalışmanız olacak mıdır?

4. Van ilinde, Ermeniler tarfından yapılan manastır, kilise ve kültürel yapıların envanteri hazırlanmış mıdır?

5. Ermenilere ait kültürel izlerin yok edilmesi bugüne kadar bir devlet politikası olarak sürdürüldü. Bu politikanın değiştiğini göstermeyi düşünüyor musunuz?

İLGİLİ HABER  Babacan: Çete tipi faaliyetlerden temizlenme kararlılığımız güncelliğini koruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir