HDP’li Paylan Erdoğan’ın geçmiş Ayasofya sözlerini hatırlattı, ‘Bu oyuna nasıl geldi’ diye sordu

HDP Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, Ayasofya’nın cami yapılma kararıyla ilgili, Erdoğan’ın daha önce söylediği “Ben bir siyasi lider olarak bu oyuna gelecek kadar istikametimi kaybetmedim” şeklindeki sözleri hatırlatarak, “Erdoğan ‘bu oyuna’ nasıl geldi?” diye sordu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Danıştay’ın kararı sonrası Cumhurbaşkanlığı kararıyla dün camiye dönüştürülmesine karar verilen Ayasofya’yla ilgili TBMM’de verdiği soru önergesinde, Erdoğan’ın 2019 yılındaki sözlerini hatırlattı.

Paylan, “Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesine karar verdi. Aynı Erdoğan, bir yıl önce, 18 Mart 2019 tarihli televizyon programında yaptığı açıklamada ‘Ayasofya’nın belirli bir bölümünde namaz kılınıyor. Ayasofya’nın yeniden camii olarak ibadete açılmasının getirisi götürüsü var. Bu kararın faturası bizim için çok daha ağırdır. Bizim dünyada binlerce camimiz var. Bunların hesabını yapmıyorlar. Ben bir siyasi lider olarak bu oyuna gelecek kadar istikametimi kaybetmedim’ demişti” ifadelerini kullandı.

“AYASOFYA KARARININ ‘AĞIR FATURASI’ NEDİR?”
HDP’li Garo Paylan’ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu sorulara cevap arandı:
1. Erdoğan “bu oyuna” nasıl geldi?
2. Ayasofya kararının “ağır faturası” nedir?
3. Ayasofya kararıyla, Türkiye’de yaşayan Hristiyanlar ve Avrupa’da yaşayan Müslümanlar için hayatın daha da zorlaşacağını bilerek, Erdoğan neden bu adımı attı?
4. Ayasofya’nın kubbesi hepimize yetmez miydi?
5. 2005 yılında “Medeniyetler İttifakı Eşbaşkanı” olarak, dinlerarası gerilimi azaltmaya çalıştığınızı hiç hatırladığınız oluyor mu?

İLGİLİ HABER  ‘Kanal İstanbul’u Saray’ın da müteahhidi olan Rönesans İnşaat yapacak’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir