HDP Eş Başkanı Sancar: İktidar kayyım atamalarıyla yeni bir darbe yaptı

Beş belediyeye kayyum atanması ve seçilmiş belediye başkanlarının gözaltına alınmasına tepki gösteren HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “İktidar beş belediyemize daha kayyım atadı, yani bir darbe yaptı. Bu iktidar darbecidir” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin yönetimindeki Siirt, Iğdır, Baykan, Kurtalan ve Altınova belediyelerine kayyım atanması ve belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınmasına ilişkin partinin Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Kayyımın irade gaspı olduğunu kaydeden Sancar, “Kayyım irade gaspıdır ama aynı zamanda bütün yoksulların ekmediğinin, aşının gaspıdır. Ekmeğini, aşını korumak isteyen, onurlu bir yaşam sürmek isteyen bütün emekçilerin, emekçilerin örgütlerine buradan sesleniyoruz; kayyıma karşı mücadele, demokrasi için mücadeledir. Kayyıma karşı koymak, savaşa karşı çıkmaktır. Kayyım politikasını reddetmek, yoksulluğa karşı çıkmaktır. Ülkenin onurlu inşaları, demokrasi ve barış isteyen bütün güçleri, bu gerçeğin farkına iyi varmalıdır” ifadelerini kullandı.

“BU İKTİDAR BİR DARBE REJİMİDİR”

İktidarı ‘darbeci’ olmakla suçlayan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Bu iktidar bir darbe rejimidir, bu iktidar bir darbe ürünüdür, bu iktidar darbecidir, demokrasi düşmanıdır, halk iradesinin düşmanıdır. Bu iktidar Kürtlerin düşmanıdır. Kürt halkı iradesine ve onuruna sahip çıkmayı bilir. On yıllardır, hiçbir baskı Kürt halkını sindirmeye yetmemiştir, onun temsilcilerini diz çökmeye yöneltememiştir. Diz çökmeyeceğiz, sinmeyeceğiz, mücadeleyi kararlılıkla büyüteceğiz. İktidarın darbe planı devam ediyor. Belediyeler bu planın en öncelikli hedefi ama toplumdaki diğer demokrasi alanlarını da darbeci yöntemlerle kendi kontrolüne almak için çalışmalarını sürdürüyor” şeklinde konuştu.

Sancar, “Darbe söylentilerini yayarak kendilerinden bir mağdur yaratmaya çalışıyorlar. İktidar beş belediyemize daha kayyım atadı, yani bir darbe yaptı. Kayyım Kürt düşmanlığın en sert, en açık örneğidir” dedi.

 

İLGİLİ HABER  ‘Kanal İstanbul’u Saray’ın da müteahhidi olan Rönesans İnşaat yapacak’

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir