Hazine Bakanlığı: Swap görüşmeleri devam ediyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Japonya ve İngiltere ile swap hattı kurulması yönünde anlaşmaya varıldığı yönündeki haberi yalanladı.

Türkiye bir süredir Çin, Katar, İngiltere ve Japonya gibi ülkelere ile swap hattı kurulması yönünde görüşmeler yapıyor. Bir internet sitesinde yer alan haberde İngiltere ve Japonya ile swap hattı kurulması yönünde anlaşmaya varıldığı yönünde haber yer aldı.

Hazine Bakanlığı yetkilileri, haberde yer alan iki ülkeyle anlaşmaya varıldığı yönündeki iddiaları yalanladı. Bakanlık, konuyla ilgili görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.

Japon yetkililer geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, TL’yi yakında izlediklerini belirterek, G7 ülkelerinin veya Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Türkiye’ye ekonomik destekte bulunacağını ifade etmişti. 10 gün önce 7,20 seviyelerine çıkan dolar/TL, İngiltere ve Japonya ile swap anlaşmalarında sona gelindiğine dair haberlerin ardından, 6,82’ye kadar inmişti.

Swap hattı nedir? Neden ve nereden nereye kurulur?

Uluslararası piyasaların likiditeye sıkıştığı dönemlerde gündeme gelen “swap hattı anlaşmaları”, iki ülkenin farklı para birimlerini, farklı faiz ödemeleri üzerinden değiştirdikleri takas anlaşmasına verilen ad.

Bugüne kadar Kanada, İngiltere, Japonya, Avrupa ve İsviçre merkez bankaları ile bir swap hattı olan Fed, koronavirüs krizi sonrası bu sayıyı artıracağını duyurmuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir