“Haliç’e akan kanalizasyon değil yağmur suyu hattı”

İSKİ, sosyal medyada Haliç’e kanalizasyon aktığında dair yer alan, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar’ın da paylaştığı bilginin gerçeği yansıtmadığı belirtti. İSKİ Genel Müdürlüğü, akan suyun Eminönü altgeçidinden gelen yağmur suyu hattı olduğunu açıkladı.

Bugün bazı sosyal medya mecralarında ve haber sitelerinde, Eminönü sahilinden Haliç’e kanalizasyon aktığına dair bilgiler yer aldı.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar da Twitter’da yaptığı paylaşımda, kanalizasyon suyunun doğrudan Haliç’e verildiğini savunarak, “Haliç neden kirleniyor görün. Bu görüntülere alışmak istemiyoruz. Kanalizasyon suyunun doğrudan Haliç’e verilmesini İSKİ İstanbul halkına açıklamak zorundadır” dedi.

Konuyla ilgili inceleme başlatan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) bağlı kuruluşlarından İSKİ Genel Müdürlüğü, iddiaların kesinlikle gerçekleri yansıtmadığına dikkat çekerek, şu açıklamayı yaptı:

“Bu su Eminönü alt geçidi su basmasın diye bu kış yaptığımız alt geçitteki yağmursuyu hattı. Son yağmurda 6 pompanın sadece 4’ü çalıştı ve herhangi bir su baskını yaşanmadı. Yani yağmur suyunu denize veriyoruz.”

 

İLGİLİ HABER  Babacan: Çete tipi faaliyetlerden temizlenme kararlılığımız güncelliğini koruyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir