Gurbetçiler Türkiye’den çıkarken 110 TL Covid-19 testi ücreti ödüyor

Türkiye’yi ziyaret eden gurbetçilerden bulundukları ülkelere dönüşlerde zorunlu kılınan Covid-19 testi için 110 TL ücret alınması Meclis gündemine taşındı. CHP’li Mahmut Tanal, gurbetçilere ‘yolunacak kaz’ bakıldığını söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Türkiye’den geldikleri Avrupa Birliği ülkelerine dönüş için zorunlu kılınan Covid-19 testi için gurbetçilerden 110 TL ücret talep edilmesini Meclis gündemine taşıdı. Tanal, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, Türkiye’de ikamet eden ve yaşayanlar için Covid-19 testi ücretsizken, vatanını ziyaret eden gurbetçilerden, Türk kökenli vatandaşlardan test ücreti alınmasının, Anayasa’da vurgulanan eşitlik ilkesine aykırı olup olmadığını sordu.
Tanal ayrıca, tatil ya da diğer sebeplerden dolayı Türkiye’yi ziyaret eden gurbetçilerden, ülkede bulundukları süre zarfında Covid-19 şüphesiyle başvurdukları sağlık merkezlerinde kendilerine yapılan koronavirüs testi nedeniyle de herhangi bir ücret alınıp alınmadığı konusunda bilgi talep etti.

CHP’li vekil Mahmut Tanal, koronavirüs testi şartı arayan ülkelere dönecek olan gurbetçilere ücretli test yaptırılmasını eleştirerek, “Türkiye’de ikamet eden hiç kimseden tek kuruş Covid-19 testi ücreti alınmıyor. Ancak özellikle yaz aylarında Türkiye’ye gelen gurbetçilerden, Türk kökenli yurttaşlardan test parası isteniyor. Vatanını ziyaret eden gurbetçilere yolunacak kaz gözüyle bakılmasını yanlış buluyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir