Google, çalışanlarına Zoom’u yasakladı

Google, güvenlik açıklarını gerekçe göstererek video konferans uygulaması Zoom’un kullanılmasını çalışanlarına yasakladı.

Koronavirüs salgını sırasında popülerlik kazanan, konferans görüşmeleri yapmak için kullanılan Zoom uygulaması, Google tarafından tüm çalışanlarına yasaklandı.

Uzun süredir çeşitli güvenlik sorunları ile gündeme gelen uygulama, bundan sonra Google çalışanları tarafından kurumsal bilgisayarlarında kullanılamayacak.

Google sözcüsü Jose Castaneda, BuzzFeed News’e yaptığı konuşmada, Google’ın çalışanlarına Zoom’un ‘güvenlik açıklarını’ belirten bir e-posta gönderdiğini ve bundan sonra şirkette çalışan kişilerin bilgisayarlarında bu uygulamayı kullanmamasını istediklerini bildirdi. Castaneda, “Çalışanlarımızın şirket ağımız dışındaki işler için onaylanmamış uygulamaları kullanmasına izin vermeme politikamız uzun süredir devam ediyor” diyerek, bu durumun sadece Zoom’a özel olmadığını vurguladı.

Zoom Desktop Client kullanan çalışanların güvenlik standartlarını karşılamadıklarını bildiren Castaneda, çalışanların kurumsal bilgisayarlarında bu uygulamayı çalıştırmasının şirket hesaplarına zarar vereceğini söyledi. Zoom uygulamasını kullanmaya devam etmek isteyen çalışanların bunu web tarayıcısı veya kişisel mobil cihazları üzerinden yapmaya devam edebileceklerini açıklayan şirket sözcüsü Castaneda, buna dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir