“Gerekli önlemler alınarak okullar açılabilir”

Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, her türlü önlemin alınması durumunda okulların açılması gerektiğini belirterek, okulların açılıp kapanmanın ilgili kararın mahalli otoriteye bırakılması gerektiğini belirtti.
Çelik, sosyal medya hesabı üzerinden okulların açılmasıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:
“Ben, her türlü tedbirin alınması şartıyla okulların açılması gerektiğini düşünüyorum. Bütün okullar açılmayacaksa da virüs yoğunluğuna göre karar mahalli otoriteye bırakılabilir. Bu kadar büyük bir ülkede, bütün illerde okulların aynı gün açılıp kapanması ne kadar doğru?
Eylül’de, Mayıs ve Haziran’da Güneydoğu ve Akdeniz illerinde, klimasız sınıflarda eğitimciler ve çocuklar bunalıyor; Doğu Anadolu, Trakya ve kısmen Doğu Karadeniz illerinde ise aksi oluyor.
Çocukların uzun süre okuldan ayrı kalması, telafisi imkansız sıkıntılara yol açar. Online eğitim, “hiç yoksa” türünden bir eğitimdir. Yetişkinlerde bile istenen sonucu vermezken çocuklarda derde deva olacağını sanan var mı?
Okullar açılırsa ilk bir hafta salıgnla mücadele, okulda, çarşıda, sokakta, evde ve okulda salgına karşı alınacak önlemlerle ilgili çocukları eğitelim. Göreceğiz ki, onlar da ebeveynlerini eğitecekler.
Okulda olmayan çocukların evde oturduğunu mu sanıyoruz? Okul dışındaki mekanların bulaşma veya bulaştırma açısından okuldan hiç de geri kalmadığını bilmiyor muyuz?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir