Genel yayın yönetmeni kovulan gazetede 80’den fazla çalışan istifa etti!

Macaristan’ın en çok okunan ve tarafsızlığıyla bilinen internet haber sitesi Index’in genel yayın yönetmeninin işten çıkarılmasının ardından 80’den fazla gazeteci istifa ettiğini açıkladı. Ok

Macaristan’ın tanınmış bağımsız haber sitesi Index.hu’nun Genel Yayın Yönetmeni dün görevinden alındı. Haber sitesini finanse eden vakfın başkanının açıklamasına göre Genel Yayın Yönetmeni Szabolcs Dull, kurum içi belgeleri başka medya kuruluşlarına verdiği gerekçesiyle işten çıkarıldı. urlar ve gazeteciler olayı sokaklarda protesto ederken ülkedeki muhalif medyanın ele geçirilmeye çalışıldığı ileri sürüldü.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban’a yönelik eleştirileriyle tanınan Dull Haziran ayında haber sitesindeki yeniden yapılandırma planlarını protesto etmiş ve bu değişikliğin haber sitesinin bağımsızlığının sonu olacağı uyarısında bulunmuştu. Dull birkaç hafta önce yazdığı bir yazıda ise site üzerine “dışarıdan çok büyük bir baskı” olduğundan yakınmıştı. Sitenin arkasındaki vakfın başkanı ise bu iddiaları yalanlayarak, “Index’in siyasi bağımsızlığı tehlikede değil” açıklamasını yapmıştı.

İşten çıkarmanın kamuoyuna duyurulmasının ardından ana akım medyanın en önemli muhalif parçalarından biri olan Index’in okurları sokaklara döküldü ve başkent Budapeşte’de protesto gerçekleştirdi.

İşten çıkarma sonrası haber sitesinin içinde de sular durulmadı. 80’den fazla editör ve gazeteci Genel Yayın Yönetmeni Dull’un işten çıkarılmasını protesto etti ve yönetime “Kabul edilemez” mesajını vererek istifa ettiklerini açıkladı.

Kaynak: DW Türkçe ve Sözcü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir