Gelecek Partili Özdağ: Ülkeyi iflas noktasına getirdiler

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, iktidarın ekonomik politikalarını babadan kalan mirası harcayan çocuğa benzeterek, “Ülkeyi iflas noktasına getirdiler” dedi.

Özdağ, twitter üzerinden gündemdeki konuları değerlendirdi. Özdağ, doların 7 lira sınırını aştığı bir dönemde hala sanal başarı hikayeleri ile toplumun uyutulmak istendiğine işaret ederek, “Hala kibir politikası, hala ondan en küçük bir taviz yok. Biz her şeyi biliriz tavrı Türkiye’yi ekonomik olarak iflas noktasına getirdi” dedi.

Yaşanan ekonomik krizin ortak akılla çözüleceğini kaydeden Özdağ, şöyle devam etti:

“Kriz hepimize zarar veriyor, hepimiz fakirleşiyoruz, hepimiz borç altına giriyoruz. Geçmişte Merkez Bankasının müdahaleleri ile döviz baskı altına alınabiliyordu. İhtiyaç akçesi bile tüketildi. İşsizlik fonu kullanıldı, ülkenin en değerli fabrikaları satıldı, aslında iyi gibi görünen yıllar bir mirasın satılarak durumun idare edilmesinden başka bir şey değildi.

Babadan büyük miras kalan bir çocuğu düşünün, satar yer herkes de onun iyi durumda olduğunu düşünür ama aslında öyle değildir. Üretmeden yediği için tükenişe doğru gitmektedir. Bunu ancak duvara toslandığında 70 sente muhtaç olduğunda anlarsınız.”

BAŞKANLIK SİSTEMİ YENİ SORUNLAR GETİRDİ

Başkanlık sistemin her türlü sorunu çözeceğinin söylendiğine hatırlatan Özdağ, “Çözülmüş tek bir sorun gösterin, eyvallah diyeyim. Tam tersine eski sorunlar büyüdü, ilaveten yeni sorunlarımız oldu” dedi.

Ülkedeki sorunların azalmak yerine arttığını vurgulayan Özdağ, değerlendirmesine şöyle devam etti: “Bugün artık bu ülkede bir demokrasiden, insan haklarından, hukukun üstünlüğünden uzaklaşma, otoriterleşme sorunu var. Bugün Pelikan(!)yapılanmaları gibi paralel sorunlarımız var.

Bugün yargının siyasallaşması, dinin çıkar aracı aline getirilmesi sorunu var. Bugün kuvvetler ayrılığı yerine kuvvetler birliğinin ikame edilmesi sorunu var. Bugün denetlenemeyen ihaleler sorunu var. Bugün medyanın susturulması sorunu var.

Bugün meclisin işlevsiz hale getirilmesi sorunu var. Bugün milletin devletinin yerini kişinin devletinin alması sorunu var. Bugün danışmanın, istişarenin bırakılması sorunu var.

Bugün pahalılık sorunu var, işsizlik sorunu var, enflasyon sorunu var. Toplumun kamplaştırılması, hasımlaştırılması sorunu var. Saymakla bitmeyecek kadar yeni sorunlarımız var. Bunca sorun, ülkeyi geleneklerine, siyasi alışkanlıklarına aykırı bir sisteme geçirmekle ilgili.”

“TENCERE BÜTÜN İKTİDARLARI GÖTÜRÜR”

Özdağ, eski Cumhurbaşkanlarından Süleyman Demirel’in “tencere bütün iktidarları götürür.” ifadesinin engin bir tecrübenin sonucu olduğuna işaret ederek, “Bugün giderek tencereler kaynamaz hale geliyor. Ecdat da teşbihte hata olmaz, ‘aç it fırın yıkar’ demiştir.Emin olun çok mahrum, çok mağdur, çok çaresiz insanlar var. Amacım felaket tellallığı yapmak değil. Muhalif bir partide olsam bile ülkenin iyi yönetilmesini isterim”dedi.

OLMAYAN BİR SİSTEM İÇİN 83 MİLYON FEDA EDİLİYOR

Yandaş müteahhitlere hava alanı, yol, köprü ve garantili geçişler için mücbir sebep bulunmasına rağmen devam edildiğini kaydeden Özdağ, şöyle devam etti: “Sözleşmelerinde mücbir sebep bulunmasına rağmen hava alanı, yol, köprü müteahhitlerine verilen garantili geçiş parası konusu bile gündeme getirilemedi. Oysa bu husus halledilse devlet de bir nefes alır, vatandaşa bu pandemi de daha çok yardımda yapılırdı.

Hava alanı çalışmıyor, uçaklar kalkmıyor ama müteahhitlere para verilmeye devam ediliyor. Bu müteahhit sevgisinin sebebi nedir? Allahaşkına, doğrusu anlayamıyorum. Kısacası daha çok ortak akla ihtiyacımız var.

Olmayan bir sistemi bir kişi için devam ettirmek 83 milyonu bir kişiye feda etmektir. Gelin yol yakınken, milletin canı daha fazla yanmadan bu yoldan dönelim. Yoksa her şey daha zor olacak, sistemin bu millete maliyeti daha çok artacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir