“Geçtiğimiz Salı Ankara’da 17 vefat var ama Türkiye geneli 22 açıklandı”

Türkiye’de 1 Haziran’da başlayan yeni ‘normalleşme’ süreciyle birlikte yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakaları her geçen gün artarken Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan rakamların gerçekliği de tartışma konusu oldu. Ankara Şehir Hastanesi Başhekimi de günde ortalama 500’ün üzerinde pozitif vaka tespit ettiklerini açıklamıştı. Türk Tabipleri Birliği başta olmak üzere birçok kuruluş tarafından sıklıkla gündeme getirilen bu iddia, bugün Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanları tarafından da dillendirildi.

İYİ Parti’nin online düzenlediği webinar paneli sonrası yöneltilen sorular üzerine açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, açıklanan pandemi verilerinin gerçekleri yansıtmadığını belirtti.

“SALI GÜNÜ VEFAT SAYISI 17 AMA TÜRKİYE GENELİ 22 AÇIKLANDI”

Mansur Yavaş, Ankara’da 563 vefat olduğunu kaydederek, “Ankara’da 563 vefat var. On gündeki vefat sayısı 133. Günde 10, 15 hatta geçtiğimiz salı 17 vefat var. Ama aynı gün Türkiye çapında bu sayı 22. Bence bütün belediye başkanlarımız vefat sayılarını versin. O sayıyı Sağlık Bakanlığınınkiyle kıyaslayalım”

“BİZDE SAYILAR VAR”

Türkiye’deki sayı kadar, İstanbul’da bulaşıcı hastalıktan ölenler olduğunu söylemesi halinde kıyamet kopacağını dile getiren İmamoğlu, şunları kaydetti: “Bizde bu sayılar var. Bir dönem kamuya açıktı, e-devlet üzerinden görülebiliyordu. Bunlar kısıtlandı. Ama insanlar istatistikleri okuyabiliyorlar. Yani bir önceki sene ile bu sene arasındaki farkı okuyabiliyorlar. Şu anda neredeyse İstanbul eşittir Türkiye. Peki üstü ne olacak. Türkiye rakamları neredeyse Ankara’dakiler kadar, açıklanmıyor. Aynı şey İstanbul için geçerli.”

“BİZİM DERDİMİZ ŞEFFAFLIK”

Ekrem İmamoğlu, “Şimdi yeniden tartışma açmış olacağız. Bizim derdimiz tartışma açmak değil ki. Bizim derdimiz şeffaflık. Ben görüyorum. Bu rakamları bunu bir kısım siyasilere verdik. Bunu konuşan siyasiler neredeyse hain ilan edildi. Ölüm raporunu paylaşmak işin vahametini tedbir boyutunu arttırır. O bakımdan söylüyorum, ne yazık ki şu anda İstanbul eşittir Türkiye” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER  Babacan: Çete tipi faaliyetlerden temizlenme kararlılığımız güncelliğini koruyor
“NEYİ GİZLİYORSUNUZ, TÜM VERİLER BELEDİYELERDE”

Bütün verilerin belediyelerde olduğunu hatırlatan İmamoğlu, “Neyi gizliyorsunuz. Tüm ölümleri kayıt alan kurumuz. Nakli yapan da biziz. Mezarlıklar Müdürlüğü bizde, ölümler bize geliyor. Bunun gizlisi saklısı olmaz” diyerek sürecin siyasi polemiklerden uzak yürütülmesi gerektiğini vurguladı.

“ANKARA’DA 563 KİŞİ ÖLDÜ”

Açıklanan rakamların gerçekten uzak olduğunu anlatan Yavaş, şöyle devam etti: “Ankara’da toplam 563 kişi öldü. Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulsun. Adana, İstanbul, İzmir, Ankara belediye başkanlarından bir günlük rakamları istesinler. Sonra açıklanan rakamlara baksınlar. Rakamları az açıklamanın kime ne faydası var. Bence tam tersi olmalı. 30 vefat varsa 100 demeli. Yoksa vatandaşlarımız ne düğünden, ne sünnetten vazgeçer. Biraz ikna ile biraz korkutarak, biraz zorlamayla bu tedbirlere ağırlık vermek zorundayız yoksa gerçekten altından kalkamayacağız.”

“BELEDİYELER OLMASA HÜKÜMETİN HALİ NE OLURDU?”

“Biz olmazsak bunlar üç koyun güdemez, ortalık çöp dağlarıyla dolar diyorlardı. Hükümet değişikliğinde Türkiye’de kara bir tablo çıkacağını söylüyorlardı. Tam tersi çıktı. Hatta bu belediyeler olmazsa pandemi sürecinde hükümetin hali nice olacaktı. Maske bile dağıtmakta zorlandılar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir