Garo Paylan, definecilerin tahrip ettiği kiliseyi Meclis’e gündemine taşıdı

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Gümüşhane’ye bağlı Yeşildere köyünde bulunan Rum kilisesinin, defineciler tarafından geri dönülemez şekilde harap edilmesini Meclis gündemine taşıdı.

Paylan, yıllara meydan okuyan tarihi kilise, 5 yıl öncesine kadar ayakta olduğunu, son yıllarda defineciler tarafından fresklerle bezeli duvarları söküldüğü ve tamamen tahrip edildigini belirtti. Paylan, kilisinin çevresinde bulunan mezarların defineciler tarafından tahrip edildiğini belirterek, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Paylan, defineciliğin, ülkenin tarihi ve kültürel mirasına verdiği zararın aşikar olduğuna işaret ederek, “İktidar yetkililerinin, ülkedeki Sünni ve Müslüman olmayan halklara karşı kullandığı nefret söylemi, benzer faaliyetleri cesaretlendirmektedir.”dedi. 

Paylan, Bakan Ersoy’a cevaplaması istemiyle şu soruları yöneltti:  

  1. Yeşildere Kilisesi ve çevresinde define arama için kazı yapan kişi veya kişiler tespit edilip, haklarında yasal işlem başlatılmış mıdır?
  2. Yeşildere Kilisesi ve Gümüşhane sınırları içinde bulunan benzer tarihi yapılar neden bakanlığınızca korunmamaktadır?
  3. Yeşildere kilisesinin restore edilip yeniden ibadete açılması yönünde bir çalışmanız olacak mıdır?
  4. Hristiyanlayra ait kültürel varlıkların tahrip edilmesi ve kültürel hafızanın yok olmasını engelleyecek çalışmalarınız nelerdir?
  5. Definecilik faaliyetlerini neden durduramıyorsunuz?
İLGİLİ HABER  ‘Kanal İstanbul’u Saray’ın da müteahhidi olan Rönesans İnşaat yapacak’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir